نمی‌دانم دید شما نسبت به سریال دو قسمتی Houdini چگونه است؛ اما من یک دید مثبت بر روی این فیلم از همان اواسط پخشش بر روی پلیرم داشتم. از گذشته عشق من به حقه بازی و جادوگری بیش از بقیه دوستانم بود، شاید همین باعث شود من این سریال را از دید مثبت نقد کنم؛ پس اگر از این مینی سریال خوشتان نیامده – که مطمئنما چنین شخصی به هیچ وجه وجود خارجی ندارد – این نوشته را مطالعه نکنید.

اقتباسی از یک اسطوره شعبده بازی

Houdini Review

اگر کمی اطلاعات عمومی در رابطه با دنیای شعبده بازان داشته باشید؛‌ به طور حتم با اسم Houdini و یا کامل‌ترش Harry Houdini آشنا هستید. شعبده بازی که در قرن نوزدهم و بیستم میلادی که زیاد از ما دور نیست در زمینه تسخیر ذهن تماشاگران با چند حقه پیچیده اما در باطن ساده مشهور شد و توانست به جایگاه نسبتا خوبی برسد. حال در مینی سریالی که توسط شبکه History پخش شد Harry Houdini با بازی بی‌نظیر Adrien Brody به تصویر کشیده شد. شخصیتی که در زمان کودکی خود هنگامی که در حال تماشای یکی از نمایش‌های شعبده بازی بود تسخیر شعبده باز قرار گرفت و از همانجا به عنوان دستیارش وی را همراهی کرد. اما به نظر می‌رسید که «هری» (Harry) بیش از آن چیزی که انتظارش می‌رفت به این عرصه علاقه مند است و همین عامل باعث شد تا با قدم‌های محکم‌تر و اجراهای حیرت‌آورتر به مشهوریت نسبتا زیادی برسد.در یکی از نمایش‌هایش با شخصیتی به نام Bess  ( با بازی Kristen Connolly ) آشنا می‌شود و همین یک جهش بزرگ را برای او به وجود می‌آورد. زیرا از آن روز به بعد یک همکار امین و عاشق را با خود به نمایش‌هایش می‌برد و مطمئن بود که حقه‌هایش در جایی بر ملا نمی‌شود. شاید جالب باشد بدانید که اکثر نمایش‌ها Bess  به هیچ وجه از چیزی که در سر Harry  می‌گذشت؛ آگاه نبود. کار Harry Houdini از آن روز به بعد شده بود زندانی کردن خود و رها گشتن از مرگ! بله؛ وی آنقدر مرگ را دست می‌انداخت که همه به وی همین لقب را دادند. اما یک لرزش در زندگی وی تمام محاسباتش را بهم می‌زند. همین باعث می‌شود تا یک مینی سریال دو قسمتی از آن چیزی که فکر را می‌کنید جذاب‌تر و دیدنی‌تر شود.

فرار از مرگ به هر شکل

[dropcap]دنیای[/dropcap] Harry  روزها با فرار از مرگ و شب‌ها با فکر فرار روز آینده به یک نحو دیگری می‌گذشت. شاید از دید مخاطبی که نمایش‌های  Houdini را مشاهده می‌کرد این عمل جذاب باشد، اما از دید Bess  بسیار آزار دهنده شده بود. عشق بین Bess  و Harry  را مثال زندنی می‌توان خواند. آنقدر این دو عاشق یکدگیر بودند که یک لرزش از طرف یکی از آن‌ها باعث درگیری عاطفی و باز بازگشت به روال عادی زندگی می‌شد و هیچگاه Harry  نمی‌خواست جدا از Bess  زندگی کند. همین عامل باعث شد تا وی دست به تفکرات دیگری بزند که گفتنش در این مقاله باعث اسپویلر و فاش شدنی بخشی از مهم‌ترین قسمت‌های داستان می‌شود.

به تصویر کشیدن یک اسطوره

اگر بخواهیم مینی سریال Houdini را زیر ذره بین نقد ببریم؛ حرف‌های زیادی برای گفتن نداریم. زیرا آنقدر این فیلم زیبا ساخته شده است که مجالی برای انتقاد از آن دیده نمی‌شود. پس به نکات مثبت و گهگاهی مفنی اثر در ادامه می‌پردازیم. یکی از نکات مثبت این فیلم انتخاب بازیگران آن بود. واقعا Adrien Brody در کارش کم نگذاشت. در بعضی از مواقع آنقدر به خودش این موضوع که در نقش یک شعبده باز است القا می‌کند که ما در دو راهی شعبده باز نبودن وی در زمان قبل از این فیلم و بازیگر بودنش گیر می‌کنیم. فضا سازی این فیلم واقعا بی‌نظیر است و همان اتمسفر  بین ۱۸۵۰ تا ۱۹۵۰ را به تصویر می‌کشد. شاید یکی از دلایلی که این فیلم در این بخش موفق بوده نبود فاصله زمانی زیاد بین زمان حال با آن زمان باشد.

Houdini 2

دو استودیوی Lions Gate Television و A&E Television Networks که وظیفه تهیه این اثر را داشتند واقعا در نمایش روز‌های اوج و روز‌هایی که Houdini درگیر مکالمه با عالم ارواح است کم نگذاشته‌اند. در این اثر می‌توانیم مشاهده کنیم که یک فرد مشهور در حالی که از لحاظ مالی کاملا  بی نیاز است اما از نظر بسیاری از ابعاد دیگر زندگی نیازمند است. در مینی سریال هودینی مشاهده می‌کنیم که Harry  در بازه‌های زمانی مختلف مواجه چه هنجارهایی می‌شود که در آن هیچ گزینه‌ای بجز قبول کردنش وجود ندارد. مینی سریال Houdini از لحاظ یاد دادن بعضی از حقه‌ها بسیار رضایتمند از دید من بیننده عملکرد و فیلمنامه نویسش یعنی آقای Nicholas Meyer که در کارنامه‌اش نوشتن دو قسمت از Star Wars  و یک قسمت از Star Trek به دید می‌آید، نشان داد که این فیلمنامه را پس از خواندن یک یا دو کتاب از Houdini بر روی کاغذ ننوشته است.

کم عیب!

در آخر مقاله‌ام را با چند جلمه به اتمام می‌رسانم. اگر دوستدار شعبده بازی هستید حتما مینی سریال Hodini که در دو قسمت یک الی یک‌و‌نیم ساعته به تصویر کشیده شده است را مشاهده کنید. اگر دوستدار شعبده بازی نیستید و می‌خواهید با افراد مشهور نچندان دور آشنا شوید؛ باز می‌گویم این اثر را مشاهده کنید. اگر به هیچ وجه نه از شعبده و نه از تاریخ خوشتان می‌آید؛ باز پیشنهاد مشاهده این اثر را به شما دوستان می‌دهم، شاید با دیدن Houdini نظرتان درباره این دو مقوله عوض شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید