dcvcbvfHacksaw Ridge یا ستیغ اره ای
کارگردان : Mel Gibson
نویسندگان :
Andrew Knight_Robert Schenkkan
بازیگران :
Andrew Garfield_Desmond Doss
Teresa Palmer_Dorothy Schutte
Hugo Weaving_Tom Doss
Sam Worthington_Captain Glover
Vince Vaughn_Sgt Howell
رده سنی : R
ژانر : بیوگرافی
زمان : ۱۳۱ دقیقه

داستان این فیلم برگرفته از گفته های شخصی به نام دزموند داس (ایشان در سال ۲۰۰۶ جان فتاده اند) که در طول جنگ جهانی دوم به عنوان یک پزشک در میدان جنگ حضور یافته، است. Hacksaw Ridge نبرد خونین بین ایالات متحده و ژآپن در جزیره اوکیناوا را به تصویر می کشد و محور اصلی داستان پزشک جوانی به نام دزموند داس (اندرو گارفیلد) می باشد که برای کمک به هم نوعانش در طول جنگ سلاحی با خود حمل نمی کند، چرا که او بر این باورست که برای گرفتن جان هم نوعانش در این نبرد حضور نیافته است. او در این راهی که گام برداشته بسیار مسمم است و با اینکه در طول این نبرد بارها شدیدا مجروح می شود، نظرش تغییر نمی کند و … .

Hacksaw-Ridge-14

داس فردی متکی به خود می باشد که از حرف های مافوق خود سرپیچی می کند تا در جهنمی ترین وضعیت ممکن همنوعانش را از چنگال دشمنان نجات دهد. تنها ویژگی که اثر جدید مل گیبسون را با سایر آثار در این ژانر متمایز ساخته شخصیت پردازی قهرمان داستان می باشد; فردی که به هیچ وجه حاضر به زیر پا گذاشتن اعتقادات خود نمی شود و تا اواخر جنگ بدون استفاده از هیچ گونه سلاحی جان هزاران نفر را نجات می دهد.

گیبسون در اثر جدید خود فضای جنگ را محیطی بی رحمانه، با خشونتی کمتر دیده شده قلمداد کرده است و در نیمی از سکانس های فیلم تنها صحنه هایی از سلاخی شدن سربازان مشاهده می شود که دیدن آن هر ببیننده ای را اندوهگین می سازد. هدف اصلی او از نمایش چنین سکانس هایی در طول فیلم القا حس جنگ به تماشاگرانش و نشان دادن حقیقت جنگ بوده است که بیش از حد تلخ به نظر می رسد. البته در کتاب های تاریخی نیز آورده شده که در جنگ اوکیناوا خشونت هایی صورت گرفته که در طول تاریخ کم نظیر بوده است.

Hacksaw-Ridge-9

از جمله اقداماتی که سبب شده تا پردازش قهرمان این اثر نسبت به سایر آثار متفاوت جلوه داده شود; وجود صحنه هایی می باشد که داس در آن وسوسه به حمل سلاح گرم می شود اما سعی می کند تا بر نفس خود غلبه کند و اعتقاداتش را زیر پا نگذارد. این امر نماد مقدس نبودن وی و در حین حال تلاش او برای کمک رسانی به هم نوعان خود می باشد که امری مثال زدنی در طول تاریخ بوده و خواهد بود.

اندرو گارفیلد فردی است که برای ایفا نقش دزموند داس برگزیده شده بود شخصی که پیش از این تنها در لباس ابر قهرمانان ظاهر می شد حال به میدان جنگی بی رحم و خونین پای گذاشته که برای رسیدن به پایانی خوش باید درد و رنج های زیادی را تحمل کند. اکثریت بر این باورند که این نقش گامی مثبت برای او در دنیای سینما بوده و از این پس او می تواند خود را به عنوان یک بازیگر مستعد مطرح نماید.

hacksaw-ridge-2016-andrew-garfield

داس فردی بود که هیچ گاه اقدام به حمل سلاح گرم نکرد و حتی در بدترین شرایط ممکن جنگ از کمک رسانی به هم نوعان خود دست نکشید و تا پایان جنگ جهانی دوم به عهدی که با خود بسته بود، پشته پا نزد یا به عبارتی لحظه ای در فکر شکستن عهد فرو نرفت.

در اثر جدید گیبسون همانند بسیاری از آثار او تلاش انسان ها برای رسیدن به رستگاری به چشم می خورد که چگونه از جان خود برای نجات یکدیگر می گذرند آن هم بدون هیچ چشم داشتی. در واقع از این فیلم می توان به عنوان الگویی برای جهانیان نیز برداشت کرد که در سخت ترین شرایط ممکن نیز نباید دست از کمک رسانی به همنوعان خود بکشید.

دیدگاهتان را بنویسید