جی.کی. رولینگ بار دیگر به برادران وارنر چراغ سبز نشان داد و تصمیم به  نوشتن و ساخت پنج گانه «جانوران شگفت انگیز» ( Fantastic Beats) گرفت. اثری که قسمت نخست آن با عنوان «جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن‌ها» به اکران رسید. در ادامه این فیلم را زیر ذره بین بررسی قرار داده‌ایم. با موی اسکرین همراه باشید.

Fantastic Beats and Where To Fine Them-N SkFantastic Beats and Where To Fine Them-T«جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن‌ها» روایتگر نیویورک سال ۱۹۲۶ است. دوره‌ای که کم کم مردم در حال پی بردن به وجود افرادی هستند که «جادوگر» نام دارند. افرادی که از دید مردم دنیا به ویژه نیویورک باعث به وجود آمدن رعب و وحشت می‌شوند. این مسئله زمانی جدی‌تر می‌شود که حملاتی به مردم شهر به صورت غیر عادی صورت می‌گیرد. در این زمان وضعیت اضطراری در کنگره سحر و جادو ایالات متحده آمریکا باری دیگر به صدا در می‌آید. در همین هنگام شخصیت اصلی داستان،«نیوت اسکمندر (ادی ردماین) ، با چمدان به نظر عادیش از کشتی سفریش پیاده می‌شود و برای یافتن یک موجود پا به شهری می‌گذارد که بیش از بیش وجود جادوگر در آن خطرناک‌تر است. طی اتفاقی چندتا از حیوانات موجود در کیف اسرار آمیز اسکمندر فرار می‌کنند و همین امر مخاطب را به دنیای وارد می‌کند که شاید مثل دنیای هری پاتر خطرناک نباشد؛ ولی کمتر از آن نخواهد بود.

جی. کی . رولینگ در فصل جدید ماجراجوی‌اش ما را وارد دنیایی می‌کند که به هیچ وجه شباهتی با هری پاتر نخواهد داشت. هرچقدر در هری پاتر ما شاهد استفاده از وِرد و جادو بودیم؛ جانوران شگفت انگیز از این ماجرا مستثناست. هر چند این دو مجموعه را نباید با یکدیگر بسنجیم؛ اما به نظرم ما در «جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن‌ها» شاهد مقدمه جذابی نیستیم. تنها صحنه‌هایی که مخاطب و به ویژه خودم را به صفحه مانیتور خیره نگه می‌داشت؛ زمانی بود که نیوت به همراه جیکوب به دنبال جانوران فراری بودند. اما نباید از این نکته قافل شد که جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن‌ها وارد خط داستانی یک نواخت نخواهد شد و همین امر باعث می‌شود تا بیننده از دیدن این اثر خسته نشود.

 شاید جالب باشد بدانید که جی.کی.رولینگ تنها به شرطی قبول به ساخته شدن این اثر کرد که

هم نویسنده و هم فیلمنامه نویسش خودش باشد.

در جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن‌ها باری دیگر ما شاهد گروه بودن قهرمانان فیلم هستیم. به نظر می‌رسد جی کی رولینگ علاقه شدیدی به گروه بودن قهرمانان فیلم دارد؛ زیرا در این اثر نیوت، جیکوب و تینا  همانند هری پاتر به صورت یک گروه در می‌آیند. کترین واترستون (تینا گلدستین) به خوبی توانسته به عنوان معشوقه نیوت اسکمندر ( ادی ردماین‌، که در سال گذشته اسکار بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد ) ایفای نقش کند. شاید جالب باشد بدانید که نیوت اسکمندر بیماری اوتیسم دارد و همین امر باعث می‌شود تا وی نتواند به خوبی با افرادی که در محیط اطرافش هستند ارتباط برقرار کند. این امر در رابطه وی با کترین واترستون به وضوح قابل مشاهده است. در کنار این عشق بازی‌ها، جیکوب کوالاسکی (دن فالگر) که در ابتدا به خاطر گرفتن وام برای ساختن شیرینی پزیش پا به نیویورک گذاشته بود به بهترین شکل ممکن مکمل نقش نیوت را به دوش می‌کشد و در بعضی از سکانس‌ها یک دل شدن آن‌ها را مشاهده می‌کنیم.

FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM

از دیگر ویژگی خوبی که در این فیلم به چشم می‌خورد؛ کارگردانی قابل قبول دیوید یتس ( کارگردان چهار قسمت از هری پاتر ) است. همانطور که کمی قبل‌تر گفتم، ما در این اثر به هیچ وجه شاهد یکنخواختی نخواهیم بود و فیلم با ضرب‌آهنگی مناسب پیش می‌رود. همین امر باعث خسته نشدن مخاطب از دیدن جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن‌ها می‌شود. در کنار تمام اشارتی که به نکات مثبت و منفی این فیلم شد؛ نباید فراموش کرد که این اثر به هیچ وجه همانند هری پاتر حیرت انگیز نخواهد بود. در این اثر نیز همانند فیلم‌های جدید مارول، سازنده تنها به یک نکته و آن هم سرگرم شدن مخاطب پرداخته است. بعضی از دوستان به این جمله من نقدی وارد کردند. آن‌ها می‌گفتند که هدف اصلی تمامی فیلم‌ها سرگرم شدن مخاطب است. در جواب این نوع از مخاطبان باید بگویم: “بله؛ اما ما در اثری همانند  Arrival که جدیدا به اکران رسید نیز ما سرگرم می‌شدیم اما در کنار این سرگرم شدن مخاطب به خاطر درک مهفوم اثر باید به مغزش فشار بیاورد و همین امر باعث می‌شد که بعد از اتمام فیلم، بیننده به فکر فرو برود. اما در اثراتی که مارول و یا دیگر کمپانی‌ها طی چند سال گذشته می‌سازند؛ هدف نهایشان تنها سرگرم کردن مخاطب است و به هیچ وجه به هدف اصلی ( ا «تفکر» ) نمی‌پردازند و در کمال تعجب آثارشان فروش بسیاری نیز دارند.”

Gellert Grindelwald

اما به نظر می‌رسد که با تمام این کم و کاستی‌ها قسمت‌های بعدی این مجموعه به سمت بهتر شدن پیش خواهد رفت. در اول و آخر فیلم ما شاهد ایفای نقش جانی دپ در نقش گرت گریندلوالد بودیم. شخصیتی که داستان و زندگیش به یک مقاله جداگانه نیاز دارد. اما به طور خلاصه باید بگویم که «گریندلوالد» پیش از این که  رهبر جادوگران تاریکی شود؛‌ یکی از صمیمی‌ترین و نزدیک‌ترین دوستان دامبلدور در دانشکده جادوگران بود. اگر به یاد داشته باشید؛ در قسمت «هری پاتر و یادگران مرگ» ما با داستان سه برادر که برای گذر از رودخانه‌ای «مرگ» را دور زدن آشنا شدیم. مرگ پس از اینکه سه برادر آن‌ گول زدند؛ به عنوان پاداش به هر کدامشان یک ویژگی که خودشان انتخاب کرده بودند داد. یکی شنل نامرئی، دیگری سنگی که با استفاده از آن می‌توان با روح افرادی که دیگر در حیات دنیوی نیستند برای چند دقیقه ملاقلات داشته باشد و آخری یک چوب دستی که قوی‌ترین چوب دستی ساخته شده در دنیای جادوگران بود را خواستند. دو برادری که چوب دستی و سنگ احضار روح را داشتند پس از گذشت چند روز به دامن مرگ بازگشتند. تنها برادری که تا آخر عمرش، مرگ نتوانست آن را پیدا کنی برادری بود که شنل نامرئی را در اختیار داشت. این داستان را برای این گفتم که بدانید قوی‌ترین چوب دستی دنیای جادوگران توسط «گریندلوالد» دزدیده می‌شود. اگر اخبار این مجموعه را دنبال کرده باشید به طور حتم با خبری که در آن به بازگشت دامبلدور در قسمت دوم «جانوران شگفت انگیز» رو به رو شده‌اید. دقیقا به یاد نمی‌آورم که در کدام کتاب جی.کی. رولینگ به گریندلوالد می‌پرداخت؛ اما به یاد دارم که در آن نوشته بود که وی به دلیل مشکلاتی از دامبلدور جدا می‌شود و در آخر نیز با وی یک مبارزه جانانه انجام می‌دهد. پس مطمئن باشید که قسمت‌های آینده این اثر ما شاهد جانی دپ در نقش جک ‌اسپارو نخواهیم بود؛ بلکه با شخصیتی رو به رو هستید که گرچه مثل ولدرمرت خطرناک نیست؛ اما کمتر از آن هم نخواهد بود.

در انتها به نظرم درباره «جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن‌ها» نباید به این سرعت تصمیم گرفت. به همین دلیل در بررسی‌ام تا حد امکان سعی کردم تا از نقد این اثر بپرهیزم. زیرا اعتقاد دارم که چنین فیلم‌هایی که در چند قسمت متصل بهم منتشر می‌شوند؛ نباید در همان قسمت اول  زیر رگبار نقد بروند. اما «جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن‌ها» آغازی نسبتا خوب برای دنیایست که توسط اسطوره نویسندگی‌‌ام ، جی.کی. رولینگ خلق شده و به طور حتم وی برایمان خواب‌های بهتری دیده است. «جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن‌ها» نه عالی است و نه افتضاح؛ بلکه یک میانه رو نسبتا جالبیست که به هیچ وجه شبیه هری پاتر نخواهد بود و نباید بعد از مشاهده آن منتظر ری‌اکشن شگفت زده شدن مخاطب باشیم.

تهیه شده در موی اسکرین

دیدگاهتان را بنویسید