همزمان با مراسم اهدای جوایز اسکار، میدان ترافالگار لندن به بزرگترین سینمای این شهر برای اکران گسترده «فروشنده» تبدیل خواهد شد. صادق خان (شهردار شهر لندن) در این باره گفته است:«در شب مراسم اسکار -بیست و ششم فوریه) ما میدان ترافالگار را به بزرگترین سینمای لندن تبدیل می‌کنیم برای میزبانی نخستین اکران عمومی و رایگان  فیلم «فروشنده»، ساخته اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی. ورود به این مراسم کاملا رایگان و برای همگان آزاد است. به عنوان شهردار، دوست دارم به همه اهالی لندن برای این مراسم خوش آمد بگویم تا بتوانیم در کنار همدیگر هویت لندن را به عنوان شهری بین‌المللی برای خلاقیت و دارای تنوع فرهنگی جشن بگیریم.»
مارک دون، فیلمساز و فیلمنامه‌نویس، درباره این مراسم گفت:« وقتی اولین بار ایده این اکران به ذهنم رسید، ایده را به عنوان یک فیلمساز، یک شهروند لندن و یک فرد که همیشه قدردان زندگی در شهری چند فرهنگی و متنوع همچون لندن است، مطرح کردم. اصغر فرهادی یک قصه‌گوی فوق‌العاده است. امیدوارم که نمایش فیلم او در این شهر، در این مرحله از تاریخ، یک پیغام بزرگ مبنی بر وحدت و مدارا را به جهان ارسال کند.»
کارگردان انگلیسی، مایک لی نیز درباره این مراسم گفت:«دوست من اصغر فرهادی، کسی که او را از زمانی که با همدیگر در هیئت داوران فستیوال فیلم برلین بودیم (سال ۲۰۱۲) می‌شناسم، یکی از بهترین فیلمسازان جهان است. برای ماهایی که درباره زندگی واقعی، آدم‌های واقعی و موضوعات و مشکلات واقعی فیلم می‌سازیم، او یک استاد بزرگ و یک منبع الهام واقعی است. «فروشنده» یک فیلم موفق، تکان‌دهنده و جذاب است و من همه کسانی را که در لندن زندگی می‌کنند دعوت می‌کنم به میدان ترافالگار بیایند و از دیدن این فیلم لذت ببرند. ما باید اتحادمان را در حمایت از فرهادی و علیه نفرت نشان دهیم.»

مدیرعامل کمپانی پخش فروشنده در انگلیس (Curzon) نیز با اشاره به اینکه اصغر فرهادی فیلمساز بزرگی‌ست، گفت:« او فیلمسازی‌ست که فیلم‌هایش می‌تواند تماشاگران سرتاسر جهان را بهره‌مند کند. اینکه امکان این را داریم تا اکران فیلم آخر او، «فروشنده» را جشن بگیریم امتیاز بسیار ویژه‌ایست.»
اصغر فرهادی نیز در واکنش به برگزاری این اکران، گفت:«گرد آمدن تماشاگران در  میدان ترافالگا  برای تماشای «فروشنده» نمادی از اتحاد مردم علیه جدایی و تفرقه میان مردم است. از صمیم قلب از شهردار لندن و جامعه سینمایی برای این حرکت خلاقانه تشکر می‌کنم.»
پیش‌بینی شده  بيش از ده هزار نفر در  بیست و ششم فوریه برای تماشای فروشنده در لندن گرد هم آیند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید