بسیاری از دنبال‌کنندگان مجموعه ” ترانه یخ و آتش” یا همان Game of Thrones به دنبال این هستند تا بدانند که پایان آن چگونه است.
مشکل اینجا است که کسی نظر قطعی برروی پایان این داستان ندارد و شخص George R.R. Martin هم چیزی بروز نمی‌دهد. درحالیکه او پذیرفته است که در میان نظریه‌های بی شمار که می‌توانید در فضای مجازی در مورد پایان این داستان بخوانید، تعدادی از آن‌ها صحیح و قطعیت دارند. با این وجود او درباره این موضوع سخن می‌گوید که نظرش را در این مورد تغییر نخواهد داد و این تلخ و شیرین خواهد بود. فکر نمی‌کنم کسی انتظار یک پایان خوش حال کننده را داشته باشد، پس این موضوع سرنخ‌های زیادی را از چگونگی اتمام داستان به دست ما نمی‌دهد.
نقطه مثبت موضوع اینجا است که ما داستان را قبل از اینکه بخوانیم، توسط سریال تلویزیونی متوجه می‌شویم. سریال این داستان با اتمام فصل ۸ به پایان می‌رسد‌( نه خدای من خیلی زود است). مارتین هنوز جلد ۶ کتاب را به اتمام نرسانده، پس عرضه جلد ۷ کتاب قبل از جلد ۶ چیزی جز یک معجزه نخواهد بود.
پس تقریبا ۲ سال تا زمانی که ما بفهمیم چه اتفاقی برسر دنریس، جان، تیریون و بقیه می‌آید، زمان باقی است. نظریه‌های داستانی چه می‌گویند؟ تعداد فراوانی وجود دارد، از احمقانه‌ترین تا شاهکارترین آن‌ها و همه آن‌ها یک احتمال هستند. در ادامه با وبسایت مووی اسکرین همراه باشید تا بهترین نظریه‌های مطرح شده توسط هواداران را در مورد اینکه این حماسه خشونت‌آمیز چگونه به پایان خود می‌رسد، شاهد باشیم.

iron-throne-game-of-thrones-600x400

۱۰- چه کسی بر روی تخت آهنی می‌نشیند؟

فارغ از تمام مسائل موجود در سریال، هر کسی که برروی تخت آهنین نشسته است، باعث ایجاد یک نگرانی بزرگ گشته است. با تشکر از روش‌های نیرنگ‌ آمیز همسرش سرسی، شاه رابرت کشته شد و جافری به عنوان حاکم جدید هفت قلمرو منصوب شد. بهرحال مرگ رابرت تعادل قدرت در وستروس را بهم ریخت که تاکنون به ثبات همیشگی خود بازنگشته است و این مسئله همچنین به جنگ ۵ پادشاه منجر گشت.
از ابتدای این مسائل این سوال که بالاخره چه کسی بر تخت سلطنت تکیه می‌زند بارها و بارها از طرف طرفداران مطرح شده است. (قطعا این فرد سرسی نخواهد بود، حتی اگر او هم اکنون این جایگاه را تسخیر کرده باشد) آیا استنیس حاکم برحق وستروس بود/ است؟ (بله) آیا واقعا باید جافری یا تامن جانشین می‌شدند؟ (نه، نباید اینطور میشد.) آیا این تخت به جان، دنریس یا سانسا یا هرکس دیگری که در وستروس است خواهد رسید؟ (شاید)
در اینجای داستان نقطه حساسی وجود دارد که به آن “بازی‌های تاج و تخت” گویند و با نشستن حاکم برحق برروی ناملایم‌ترین صندلی قابل تصور و بازگشت نظم و صلح به هفت قلمرو به پایان می‌رسد. این حاکم می‌تواند هرکدام از شخصیت‌های بالا یا هرکس دیگری از جمله انگشت کوچک باشد.

وستروس
۹- سرزمین پادشاهی به طرز صحیحی تقسیم خواهد شد

با این که یک شاه یا ملکه بروستروس از مقر پادشاهی حکومت کند، شاید نیاز باشد که برای بازگشت صلح و کامیابی به سرزمین مقداری از اختیارات به فرد یا حاکم دیگری سپرده شود.
این مسئله کاملا به توطئه شمالی‌ها مرتبط است که درآن بیان می‌دارد که راب استارک طی یک وصیت که به جان اسنو مشروعیت بخشیده و او را وارث وینترفل و شمال قرار داده است. گروهی از لردهای شمالی از این موضوع آگاه هستند و در کنار هم فعالیت می‌کنند تا این نقشه که جان به عنوان پادشاه شمالی به صورت مستقل بر شمال حکومت کند، به حقیقت برسد. این چیزی است که قطعا از آغاز تاکنون منتظر آن بودیم تا جان پادشاه شمالی شود.
حتی قبل‌تر از مرگ راب، حتی قبل از شورش خود راب، این ایده در میان لردههای شمالی، سرزمین ویل (Vale)  و ریورلند وجود داشت که سلطنت پادشاه دیوانه را کنار بزنند ودر سرزمین‌های خودشان قدرت بیشتری بدست آورند. ممکن است تنها راه حقیقی برای پایان بخشیدن به آشوب در وستروس و بازگرداندن صلح و آرامش به مملکت باشد.

2BQfAP9o-600x400
۸- آوازی که سروده شده است

تمام مجموعه‌ای که سریال براساس آن ساخته شده است، ترانه یخ وآتش نام دارد. برمبنای شواهد موجود از کتاب ها و سریال، ترانه‌ها از طرف قهرمانان بزرگ و وقایع تاریخی عظیم از جمله رقص اژدهایان سروده شده است.
درنهایت وقایع آشکار حالابه بخشی از افسانه‌ها تبدیل خواهند شد که خواننده‌ها آن‌ها را می خوانند و دایه پیر به نوعی داستان‌های جان اسنو و دنریس را برای کودکان تعریف می‌کند. و این چیزی است که سریال در حال نمایش آن است.
البته ترانه آتش و یخ هم اکنون موجود می‌باشد که ممکن است با ای ایده مواجه شود. این موضوع به دنی در کاخ نامیرا اشاره دارد، اگرچه هیچ کسی در واقع از محتوا و درون آن خبری ندارد. گفته شده است که ترانه شاهزاده که قول داده شده بود، سروده شده است اما قول داده شده که آن فرد کسی است که وستروس را در پایان نجات می‌دهد. این می‌تواند پایان این حماسه باشد.
ترانه یخ وآتش شامل جزئیاتی است که از ظهور شاهزاده موعود و نجات دنیا ساخته شده است. این اتفاقات مدت‌ها قبل رخ داده است وحالا افسانه‌های وستروسی  در همان طریقی که کودکان استارکی قصه برن سازنده را می‌شنوند، در جریان است. در صحنه پایانی، گروهی از کودکان گرد یک دایه جمع شده‌اند و التماس می‌کنند که او برایشان دوباره قصه بگوید.
یا در تئوری دیگری، براساس آنچه در سریال دیده‌ایم سامول تارلی کسی است که وقایع سریال را شرح می‌دهد. این نظریه برمبنای رسیدن او به سیتادل مطرح می‌شود. آن اسطرلاب‌ها در کتابخانه و شیشه‌هایی که آن شخصی که سمول او را ملاقات کرد، پوشیده بود، همگی به نحوی می‌تواند به این معنی باشد که این داستان می تواند در کتابی در سیتادل نوشته شده است و سم نویسنده یا راوی داستان است.

ddda57fb5d892f52-600x400
۷- هرکسی دیگری را می‌کشد

بازی تاج و تخت‌ها با گذشت هفته‌ای سخت بدون کشته شدن کسی، سریالی خشونت آمیز و خونبار است. در مجموع اگر شما به شخصیتی بسیار نزدیک شدید، ممکن است آن شخصیت بزودی دیگر زنده نباشد.
پس با توجه به خطوط فکری، منطقی‌ترین راه برای پایان سریال در این حمام خون چیست؟ شخصیت‌های سریال در یک آشفتگی ثابت به سر می‌برند. همیشه یک جنگی درجریان است یا در معرض وقوع است و همگی در نهایت به پایان می‌رسند. با به پایان رسیدن سریال، امکان دارد کسی زنده نماند.
به فکر وفاداری مطلق یا کسی که برروی تخت آهنین می‌نشیند، نباشید. تمام شخصیت‌های مهم در پایان سریال می‌میرند یا توسط فرد دیگری کشته می‌شوند. جیمی سرسی را خواهد کشت. جان اگر برگردد دوباره خواهد مرد. دنریس از افسردگی نرسیدن به وستروس خواهد مرد. هنوز کودکان یا خانه‌های کوچکی برای بازسازی در آینده وجود دارد اما تمام شخصیت‌های مهم خواهند مرد و رفت. به استثنای برن، که به آسانی کاری خیلی عالی برای انجام دارد و در آخر قتل عام‌ها را بررسی می‌کند و سپس مست می‌کند.

mWJVUFNH-600x400
۶- آزور آهای دوباره متولد شده است

زمستان در راه است. ناجی پیش‌گویی شده‌ای وجود دارد که برای شکست دشمنان آن طرف دیوار می‌آید. آزور آهای از دود و نمک متولد می‌شود و شمشیر روشنایی بخشی را حمل می‌کند و مملکت را نجات می‌دهد.
آزور آهای یک جنگجو افسانه‌ای بود که آهنی را ۱۰۰ روز گداخت تا شمشیری روشنایی بخش بسازد و سپس آن را در قلب همسر دوست داشتنی خود، نیسا نیسا فرو کرد. این عمل باعث شد که او بتواند با تاریکی که بر جهان سلطه داشت، مبارزه کند. با این حال که نامشخص است یا با شاهزاده‌ای که وعده داده شده یکسان نیست اما اساسا آزور آهای کسی است که پیش از این به او اشاره شد.
نظریه‌های پرطرفدار به اشخاصی چون استنیس باراتئون، دنریس تارگرین و جان اسنو به عنوان آزور آهای اشاره دارد. نظریه اصلی به این موضوع اشاره دارد که آهای شمشیر نورانی خود را می‌آورد و وستروس را از شر آدرها نجات می‌دهد.

tZlu9GLy-600x400
۵- آدرها افراد خوبی هستند

آدرها به عنوان شرورهای اصلی سریال به ما شناسانده شده‌اند که به راحتی قبول شده است اما چه چیزی واقعا در مورد آن‌ها می‌دانیم. آن‌ها موجودات باستانی هستند که از نقاط خیلی دور شمال آمده‌اند و به سختی می‌میرند و هیچ گونه علاقه‌ای به انسان‌ها ندارند.
آن‌ها اولین بار هزاران سال پیش ظاهر شدند اما توسط انسان‌ها و فرزندان جنگل رانده شدند. امااگر ما در تمام این مدت در مورد آن‌ها دچار سوء تفاهم باشیم و آن‌ها موجودات خوبی باشند؟ ما چیزی در مورد فرهنگ آن‌ها نمی‌دانیم که چرا آ‌ن‌ها اینچنین رفتار می‌کنند یا هدف نهایی آن‌ها چیست. خطوط فکری مختلفی در این رابطه موچود است که نشان می‌دهد آن‌ها افراد بدی نیستند.
یکی از آن‌ها این است که آن‌ها پیمانی با فرزندان جنگل (در سریال فرزندان جنگل را به عنوان خالق آدرها نشان داد) بسته‌اند که آدرها به جنوب نیایند و هیچ انسانی ریسک آمدن به این سوی دیوار را نداشته باشد. حالا آن‌ها بازگشته‌اند تا پیمان را که توسط وحشی‌ها و نگهبانان شب نقض شده‌اند، بشکنند.
احتمال دیگر هم این است که آن‌ها برای خودشان پیش‌گویی دارند و مانند انسان‌های وستروسی که از نزدیک شدن سرما وحشت دارند، واکرها از آتش می‌ترسند. بازگشت اژدهایان به دنیا موجب بازگشت آن‌ها شده است یا می‌تواند به این دلیل باشد که آن‌‌ها برای مقابله با تهدید واقعی برای دنیای شناخته شده که به جای شمال از جنوب باشد، بازگشته‌اند.

7c134d4995f695d1-600x400
۴- برن هفت اقلیم را نجات می‌دهد

ممکن است برن یکی از قدرتمندترین شخصیت‌ها در تمام وستروس باشد یا حداقل قابلیت آن را دارد. آموزش او توسط کلاغ ۳ چشم  امکان دیدن گذشته (و شاید هم آینده) که می‌تواند در گذشته سفر کند (راز هودور را فاش کند) را به او می‌دهد و سپس خود او تبدیل به کلاغ ۳چشم شود.
به این خاطر انواع مختلفی از نظریه‌ها برای برن وجود دارد از جمله او را مسئول صداها در سر پادشاه دیوانه یا هربرن استارکی ( از جمله عموی خود او یا برندون سازنده) که تاکنون می‌زیسته است، می‌دانند.
نظریه‌ها برآن است که برن به گسترش قابلیت‌های خود ادامه می دهد و کنترل بیشترری بر آنچه که می‌تواند انجام دهد بدست می آورد، و به نوعی تبدیل به جادوگر که در زمان سفر می‌کند، می‌شود. تئوری می‌گوید او کسی است که وستروس را از تخریب توسط وایت واکرها و تهدیدهای دیگر نجات می‌دهد و با استفاده از قدرت های جادویی خود به شکست دشمنان و بازگرداندن تعادل به دنیا کمک می‌کند. حتی درمیان این تفکرات مختلف، از جمله اینکه او دارای قابلیت سفر در زمان است و او بازگشته است و جیمی لنیستر را مجبور کرده تا او را از برج به پایین پرتاب کند، به ایجاد جنگ در وستروس کمک کرده تا جلوی واکرها را بگیرد.

FghLUOCI-600x400
۳- دیوار فرو می‌ریزد

دیوار اهمیت فزاینده‌ای برای وستروس دارد، حتی افراد خیلی کمی از جنوب دیوار متوجه حقیقت آن شده‌اند. این دیوار برای یک هدف مشخص ساخته شده است، دور نگه داشتن آدر‌ها و هم اکنون برای اولین بار ضرورت آن پس از گذشت ۸ هزار سال از زمان ساختش مشخص گردیده است.
اگر آدرها قصد داشته باشند تا خشم یخی خود را بر هفت اقلیم پخش کنند، پس آن‌ها باید اول از دیوار عبور کنند و این قطعا چیزی است که این تئوری اتفاق می‌افتد. نه به وسیله عبور از آن، اما به وسیله فروریختن دیوار توسط یک جادوی باستانی می‌شود از آن عبور کرد. یک احتمال این است که برن مسبب تمام این‌ها است: در سریال او علامت پادشاه شب را دارد و قصد دارد که از دیوار رد شود. با توجه به اتفاقی که برای غار و درخت افتاد، می تواند دوباره همین داستان تکرار شود.
این عمل به ارتش ادرها این اجازه را می‌دهد که به تمام وستروس بتازند و تمام زمین‌های پشت سرشان را نابود کنند. سریال با نمایش دنیای ویران شده توسط وایت واکرها به پایان می‌رسد. به هرحال چه کسی یک پایان شاد می‌خواهد…

uEs5CMaF-600x400
۲- جنگ یخ و آتش

یخ= وایت واکرها      آتش=اژدهایان. می‌دانم شوک بزرگی است.
اساسا مجموعه کتاب یخ و آتش به سمت نبرد این ۲ قدرت عظیم می‌رود. شاید این تئوری محتمل‌ترین تئوری در میان این لیست باشد که ما هم در سریال و هم در کتاب به آن رسیده‌ایم. وایت واکرها درنهایت راه خود را به وستروس پیدا می‌کنند و باعث ایجاد آشوب و خرابی می شوند و تمام کشور باید با هم برای مقابله با آن‌ها متحد شوند.
ممکن است شیشه ازدها یا آهن والریانی کافی برای مقابله وجود نداشته باشد اما هنگامیکه دنریس ۳ اژدهای غول پیکر دارد، همین می‌تواند نقش بزرگی را در این نبرد ایفا کند. البته آزدها باید ۳ سر داشته باشد، پس اینچنین فرض می‌شود که ۲ اژدها در کنار دنریس دنیا را نجات می‌دهند. عموما یکی هم برای جان بخاطر ریشه تارگرینی او فرض می‌شود.
بسیاری بر این باور هستند که تیریون نیز یک تارگرین مخفی است، در حالیکه نظریه‌ای موجود است که بیان می‌دارد میرا رید تارگرین است‌ (و دوقلوی جان)، پس او نیز می‌تواند انتخاب بعدی باشد. یا می‌تواند آئگون تارگرین باشد همانطور که خود گفته است. ( و اگر او به سریال راه پیدا کند که خیلی بعید به نظر می‌رسد.)
سرنوشت دنیا در یک حماسه مقیم است، نبرد وایت واکرها و اژدهایان که با مقابله انسان‌ها با بقیه ارتش آدرها همراه است و به نظر واقعا هیجان انگیز است.

3JqZ8t2D-600x400
۱- جان در مقابل دنریس

با سپاس از ایفای نقش شخصیت‌هایشان در این حماسه و اینکه جان به یک تارگرین تبدیل شد، به نظر می‌رسد که جان و دنریس در پایان به هم بپیوندند و با شکست آدرها بر وستروس حکومت کنند.
تئوری دیگری هم وجود دارد که بیان می‌کند که مقابل نظریه قبلی اتفاق خواهد افتاد. این تئوری براین اساس است که دنریس به جای اینکه ناجی وستروس باشد، بزرگ ترین تهدید برای آن است. درست مانند پادشاه دیوانه، او دیوانه خواهد شد و با اژدهایانش هفت قلمرو را به نابودی می‌کشاند.
جان به منظور جنگ و مقابله با او به زندگی برگشته است. او شیپور زمستان را کشف می‌کند و به ارتش وایت واکرها فرمان می‌دهد و اژدهای یخی را بیدار کرده و آن را به جنگ دنریس و ۳ اژدهایش می‌فرستد. جان یخ است و دنریس آتش.
شما در مورد پایان این سریال چه نظری دارید؟ تئوری‌ها و نظرات خود را با ما در میان گذارید.


منبع: WhatCulture

دیدگاهتان را بنویسید