جای شگفتی نیست اگر بگوییم که تمام دنیا منتظر هشتمین اپیزود از مجموعه فیلم‌های Star Wars است که در دسامبر امسال بر پرده می‌نشیند، است. قسمت قبل The Force Awakens ما را با سوالات بسیاری در مورد شخصیت‌های قدیم و جدید تنها گذاشت که می‌توان حدس زد این ابهامات در این ۳ گانه پاسخ داده خواهد شد.

و راستی عنوان The Last Jedi به چه معنایی است؟ در واقع بدون اینکه از تعجب وا بمانیم، نظریه پردازی‌های بسیار شدیدی در مورد اپیزود پیش رو در جریان است. در این مطلب سعی شده است تا تعدادی از محتمل‌ترین این نظریه‌ها را برای شما دوستان و همراهان گرامی وبسایت موی اسکرین آماده کرده و قدم در دنیای بی کران جنگ ستارگان بگذاریم. پس تا پایان همراه ما باشید.

“ری” (Rey) کیست؟

gallery-1486393180-star-wars-the-force-awakens-rey-kylo-ren

۱- ری خواهر “کایلو رن” است

یکی از پرتکراترین نظریه‌های موجود این است که ری خواهر بن سولو یا خواهر ناتنی او است. با استنداد بر عکس‌العمل کایلو زمانی که متوجه شد پدرش هان سولو با یک دختر سفر می‌کند، می‌شود این نظریه را جدی گرفت.

ما بر سر این نظریه خیلی مطمئن نیستیم زیرا نه هان و نه لیا هیچ کدام اشاره زیادی بر اینکه ری را می‌شناسند، نکردند و شاید هم تنها اجازه دادن تا این حقیقت که او دخترشان است مخفی بماند. اگرچه این می‌تواند توضیح دهد که چرا لیا چوباکا را رد کرد و ری را در آغوش گرفت. (شاید هم اشتباه آبرامز کارگردان فیلم بوده باشد.)

gallery-1455546143-screen-shot-2016-02-15-at-141930

۲- ری دختر لوک اسکای واکر است

این به نوعی یک پیشنهاد آشکار است که ری ممکن است دختر لوک اسمای واکر باشد. شاید هم بیش از حد واضح باشد؟ این نظریه می‌تواند قدرت فوق العادها او را در نیرو توضیح دهد. و ممکن است لوک می‌خواسته او را با تمام لوازم و افراد باقی مانده از آکادمی جدای خود پنهان کند.

اما دوباره، آیا سکانس پایانی فیلم خیزش نیرو واقعا قصد به نمایش گذاشتن اتحاد و ملاقات دوباره پدر و دختر را داشت؟ هرحقیقتی که در مورد خانواده ری وجود دارد، ما شرط می‌بندیم که لوک از آن باخبر است.

۳- ری نوع دیگری از اسکای واکرها است

یک نسل بدی  در رگ‌های اسکای واکرها افتاده است. آیا ری دختر دارث ویدر است؟ یا از کلونی از پدمه آمیدالا متولد شده است؟

یکی از دیوانه‌وار‌ترین نظریه‌های موجود بیان می‌دارد که ری تجسم دوباره‌ای ( تجدید روح در بدن) آناکین اسکای واکر است که از او پدر لوک ساخته است.

gallery-1455817287-poe-dameron

 ۴-ری خواهر “پو دامرون” (Poe Dameron) است

مارول بابت کمیک‌های جنگ ستارگان کلی از جانب طرفداران مورد ستاش قرار گرفت و آن‌ها همچنین کمی از اطلاعات از دنیای این سری را منتشر کردند.

همانطور که در کمیک آمده بود، والدین خلبان جنگنده پو،”شارا بی” (Shara Bey) و “کس دامرون” (Kes Dameron) نیز جنگجوهای مقاومت بودند. پس از یک ماموریت به همراه لوک، شارا در مالکیت یک درخت حساس به نیرو که به صورت جفت در جلوی پنجره خانه ما کاشته شده بود، جان خود را از دست داد. از طریق همین اطلاعات، ما درمی‌یابیم که یک جهش حسی بر اثر نزدیک شدن به درخت باعث تبدیل شدن پو به یک خلبان زبده در حالیکه جنین بوده است گشته و خواهر مخفی او ری یک فرد حساس به نیرو شود.

gallery-1481043644-star-wars-rey-obi-wan-kenobi

۵ -ری یک کنوبی است

اگر ما در حالت شرط بندی قرار داشتیم، ما قطعا برروی اینکه ری به اوبی وان کنوبی مرتبط است، شرط می‌بستیم. اگر دوباره فیلم خیزش نیرو را تماشا کنیم، متوجه می‌شویم عادات و رفتار او (مانند زندگی در صحرا و گشت زنی در اطراف پایگاه ستاره مرگ) بسیار شبیه به استاد قدیمی لوک است.

و با آغاز جستجوی دیزنی در دورانی که اوبی وان کنوبی در تبعید قرار داشته است، آیا می‌توان احساس کرد که این تبعید بخاطر قوانین تجرد جدای‌ها بوده است؟

۶- ری یک ناجی جدای جدید است

باقی نظریه‌ها شخصیت‌های قدیمی را رها کرده و مطرح می‌کند که ری متعلق به جنبه جدیدی از داستان دنیای جنگ ستارگان است. شایعاتی در مورد یک درخت بد بو ( باز هم درخت) پیرامون ارتباط بین آخرین جدای و ۲ فرد جوان که استفاده کننده‌های اصلی نیرو هستند، مطرح شده است.

چه کسی پیشوای اعظم اسنوک است؟

۷- “اسنوک” (Snoke) همان Darth Plagueis است

طرفداران نظریه اصلی اسنوک احساس می‌کنند او پس از سال‌ها بازگشته و کارگردان فیلم قصد دارد او را دوباره به تصویر بکشد. آیا اسنوک می‌تواند همان Darth Plagueis باشد؟ Darth Plagueis همان رهبر قدیمی سیث‌ها و رئیس امپراتور پالپاتین بود که از دستورات رهبرش سرپیچی کرد و حال ممکن است پس از سالیان  دراز زنده مانده باشد.

۸- اسنوک دارث ویدر است

امیدواریم این نظریه درست نباشد زیرا این کار باعث می‌شود جنگ ستارگان به صورت ناامیدکننده‌ای کسل کننده و تکراری شود اما

آثار زخم برروی چهره اسنوک بسیار شبیه زخم‌های ویدر است.

البته جسد دارث ویدر در پایان فیلم Return of the Jedi در آتش انداخته شد که مطمئنا جایگزینی زخم‌هایش ارتباطی بی ربط است.

gallery-1467299594-mace-windu-supreme-leader-snoke-star-wars

۹- اسنوک “میس ویندو” (Mace Windu) است

تقریبا از صحت این نظریه مطمئن نیستین. اما ساموئل جکسون از زنده بودن استاد ویندو مطمئن است. او ممکن است یک نسویه حساب کوچکی با خانواده اسکای واکرها داشته باشد.

۱۰- اسنوک “گالیوس رکس” (Gallius Rax) است

یکی از جدیدترین نظریه‌ها که مرتبط با اسنوک است بیان می‌دارد که او همان شاگرد قدیمی پالپاتین است که پس از ۳ گانه رمان‌ها که بین وقایع Return of the Jedi و The Force Awakens اتفاق می‌افتد، معرفی می‌شود.

به عنوان مردی خود را در مقابل هردو جناح امپراطوری و جمهوری قرار داده است، گالیوس رکس مطمئنا خود را به عنوان رهبر محفل اول معرفی می‌کند. اما آیا دیزنی همچنین اطلاعات بزرگی را خارج از فیلم‌ها بیان می‌کند؟

۱۱- اسنوک جزو نیروهای استورم (Stormtrooper) است

این نظریه بسیار واضحی است. چرا قبلا بهش توجه نشده است؟

چه کسی آخرین جدای است؟

gallery-1451926949-kylo-ren-and-snoke

۱۲- اسنوک آخرین جدای است

نشانه‌هایی موجود است که بیان می‌کند اسنوک از دوران باستان آمده است و حالا با ازبین رفتن افسانه‌ها مبنی بر تکرار محفل جدای‌ها از هزاره‌های قبل بازگشته است. آیا اسنوک آخرین بازمانده یک محفل قدیمی‌تر از جدای‌ها است؟

این نظریه می‌تواند خط ربطی بین جستجوی لوک برای معبد باستانی جدای‌ها، که در رمان جنگ ستارگان پالپاتین به گالیوس رکس (در اینجا اسنوک، گالیوس رکس نیست) در مورد آن گفته بود و طرح‌های باستانی موجود بر شمشیر نوری شاگرد او کایلو رن داشته باشد.

۱۳- کایلو رن آخرین جدای است

از نقطه نظر لوک، بن سولو می‌توانست آخرین جدایی باشد که تعلیم دیده بود.( تا زمان حاضر) این نظریه ارتباطی بین پشیمانی لوک در مورد آکادمی خود در اپیزود هشتم و تصمیم بیادماندنی او در مورد اینکه ری را به عنوان شاگرد دیگری انتخاب کند، دارد.

gallery-1485252365-star-wars-the-last-jedi-force-awakens-opening-crawl

۱۴- لوک آخرین جدای است

برطبق آنچه در تیتراژ قسمت هفتم به نمایش درآمد و از لوک به عنوان آخرین جدای نام برد، نمی‌توان گذشت. تیتراژ که دروغ نمی‌گوید.

۱۵- ری آخرین جدای است

آیا می‌توان “آخرین” را به عنوان “تازه‌ترین” نیز معنی کرد؟ بسیار عالی. لوک برایت شاگرد تازه‌ای آورده‌ایم.

باقی نظریه‌ها

gallery-1459955011-kylo-ren-darth-vader-helmet

۱۶- کایلو رن جاسوس ۲ جانبه است.

یکی دیگر از نظریه‌هایی که پس از نمایش قسمت هفتم فیلم، بیان شد این بود که کایلو رن جاسوس ۲ جانبه است که برای نابودی اعضای قسمت تاریک نیرو از داخل تلاش می‌کند.

یکی از مشکلاتی که کایلو دارد این است که او باید به اسنوک ثابت کند که او طرف تاریک نیرو قرار دارد که او این کار را با کشتن هان سولو انجام داد و خودش را ثابت کرد. زمانیکه او در قسمت هفتم به جمجمه دارث ویدر گفت:” کاری را که شروع کردی، به اتمام می‌رسانم”. منظور او نابودی سیث‌ها بود نه جدای‌ها. از آنجا که پدربزرگش برعلیه امپراطور پالپاتین شورش کرد.

یا شاید او تنها احمق و شیطان باشد.

gallery-1452598345-2989621-finn-lightsaber-stance

۱۷- فین یک فرد حساس به نیرو است

در بسیاری از تصاویر تبلیغاتی فیلم خیزش نیرو دیدیم که فین شمشیر نوری لوک را در دست دارد تا ری. این می‌تواند یک هشدار باشد یا می‌تواند نشانه‌ای باشد که تنها ری نیست که استعداد تبدیل شدن به جدای را دارد.

فین فرصت کمی برای نمایش قدرت خود با شمشیر را داشت (اما زیاد هم خوب نبود) و ممکن است او هم مانند ری فردی حساس به نیرو باشد که می‌تواند در مقابل طرف تاریک نیرو قرار بگیرد.

gallery-1486393825-epvii-rey-lightsaber

۱۸- ری به سمت تاریک نیرو جذب می‌شود

آیا دیزنی می‌تواند این برنامه را داشته باشد که بازهم لوک در تربیت و تعلیم یک شاگرد دیگر شکست بخورد؟ اسنوک در جریان فیلم خیزش نیرو علاقه شدیدی به دیدن ری نشان داد و این اصلا نشانه خوبی نیست. همچنین درگیر شدن در نیروی تاریک بسیار سریع و آسان اتفاق می‌افتد.

در فیلم به این موضوع اشاره شد که او در نبردش با کایلو در حال یک مبارزه درونی با خشم و پرخاشگری خود بود و کارگردان جی. جی. آبرامز تصمیم گرفت که زمین به ۲ تکه تقسیم شود تا اینکه ری تصمیم بگیرد که با کایلو رن چه کار کند. (او را بکشد یا نکشد).

حقیقت این قصد و نیت ری ممکن است در فیلم آخرین جدای مشخص گردد.

۱۹- فین و پو عاشق هم هستند

من خودم به شخصه توضیحی ندارم. شرمنده!


منبع: DigitalSpy


دیدگاهتان را بنویسید