اولین تیزر از هشتمین قسمت از سری فیلم‌های جنگ ستارگان روز جمعه منتشر شد و خیلی‌ها را برای تماشای کل فیلم بی قرار کرد. این فیلم قرار است توسط “رایان جانسون” کارگردانی شود و به نظر می‌رسد داستان آن بیشتر به رابطه مابین “لوک” و “ری” می‌پردازد.

“لوک” می‌خواهد به عمر محفل جدای‌ها پایان دهد و ما دریافتیم که این فیلم به گونه‌ای به مانند “نبرد هوث” می‌باشد. “کایلو رن” متحول شده است و تمرینات “ری” سخت‌تر از آن است که انتظارش را داشته است.

این تریلر ارزش دیدن چند باره را داشته است زیرا این تنها چیزی است که ما تا مدت‌ها از قسمت هشتمین خواهیم داشت. اما این تریلر چندین نکات مخفی و جالب داشت که ممکن است متوجه آن نشده باشید. اشکالی ندارد برای فهمیدن آن‌ها فقط کافی است ما را دنبال کنید. پس در ادامه همراه ما باشید تا نکات مخفی تریلر را با هم مرور کنیم.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

 1. قسمت هشتم دقیقا پس از پایان “خیزش نیرو” آغاز می‌شود

این تریلر با چهره “ری” آغاز می‌شود که در سیاره Ahch-To به وسیله “لوک” آموزش داده می‌شود. او به صورت کاملا دست پاچه و درحالیکه نفس نفس می‌زند، در تصویر نمایان می‌شود.

این تصویر برایمان آشنا است زیرا آغاز این تریلر با آغاز اولین تریلر “خیزش نیرو” بسیار به هم شبیه هستند. در آن تریلر دیگر قهرمان ما یعنی “فین” نیز در حالیکه شوکه بود و به سختی نفس می‌کشید، به تصویر کشیده شده بود.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

شباهت‌های دیگری نیز وجود دارند مانند سفینه میلینیوم فالکون که در صحنه‌ای تعقیب و گریز یا جنگ با جنگنده‌های TIE است ( که در قسمت قبل به مانند آن را در سیاره جاکو شاهد بودیم.)، تم‌های طرف تاریک و روشن نیرو در پس زمینه روایت گونه تریلر و سفینه‌های مقاومت که در سطح یک سیاره جدید در حالت مانور در حال پرواز هستند.

فراتر از اولین تیزر “خیزش نیرو” رفته و همچنین ماسک شکسته شده “کایلو رن” با پس زمینه تنفس ” دارث ویدر” است که خیلی شباهت زیادی با ماسک ویدر در تیزر دوم دارد.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

 1. حرکت کردن سنگ‌ها و دست ری

در مراحل ابتدایی این تریلر ما ۲ صحنه بسته (Close UP) از دستان ری را می‌بینیم ( یک بار در اولین شات قبل از نمایان شدن چهره‌اش).

معنی این صحنه تا زمانیکه فیلم را نبینیم، سربسته می‌ماند و حتی ممکن است معنی نداشته باشد. اما ارزش یادآوری را دارد که او درحال آموزش دیدن توسط “لوک اسکای واکر” است کسی که دستش را در قسمت ” Empire Strikes Back” از دست داد، است. شاید به طور مقتضی‌تر آن دست قطع شده شناور در فضا که در آغاز تیزر “خیزش نیرو” بود که این به نظر می‌رسد آن‌ها درحال بیعت کردن با نیرو هستند.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

تصویر حرکت دادن سنگ‌ها توسط نیرو به وسیله ری همچنین یادآور امپراطوری است و شباهت زیادی با کاری است که لوک در حین آموزش‌های خود انجام می‌داد، دارد.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

 1. کتاب وقایع ویلس و علامت محفل جدای

ما یک کتاب کوچکی را در این تریلر دیدیم که بخشی از سکانس‌های سیاره Ahch-To بود و یکی از آن‌ها را دیدیم که باز شده بود.

اگرچه تایید نشده است، بسیار به نظر می‌رسد که این کتاب، دفتر افسانه‌ای ویلس باشد. در طرف مقابل این کتاب باستانی است که به محفل جدای‌ها اشاره دارد. در افسانه‌ها، این کتاب به عنوان یک رکورد افسانه‌ای از وقایعی در طول تاریخ کهکشان است و توسط محفل باستانی ویلس نگهداری میشده است.

در فیلم Rogue One، Chirrut Imwe و Baze Malbus خودشان را نگهبانان ویلس معرفی کردند. درحالیکه خط داستانی اولیه برای داستانی که تبدیل به جنگ ستارگان شد، خاطرات ویلس بخش اول نامیده میشد. این دفتر خاطرات توسط فیلمنامه “خیزش نیرو” آماده شده بود.

برروی صفحه کتاب، ما نماد محفل جدای‌ها را مشاهده می‌کنیم که با بال‌ها و نور درخشانی تزئین شده است که نمایان‌گر باور‌ها و نقش آن‌ها است. این کتاب در “جنگ‌های کلون” پیدا شده است اما این کتاب برای اولین بار است که در یک فیلم از جنگ ستارگان قابل مشاهده است.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

 1. راویان پس زمینه

در پس دیالوگ‌هایی که “مارک همیل” بازیگر نقش “لوک” می‌گوید، ۳ عبارت وجود دارد که ممکن است خیلی از ماها آن‌ها را نشنیده و به آسانی آن‌ها را از دست داده باشیم و هرکدان از آن‌ها به یکی از عناصری که “ری” می‌بیند اشاره دارند: روشنایی، تاریکی، تعادل.

در هنگامیکه کلمه “Light” شنیده می‌شود، تصویر پرنسس “لیا” با بازی “کری فیشر” نمایان می‌شود و ما صدایی از او را که در فیلم “یک امید تازه” در یک هولوگرام برای “اوبی وان کنوبی” فرستاده بود، می‌شنویم: “اوبی وان کنوبی کمکم کن.”

با گفتن کلمه “تاربکی” ما نقاب “کایلو رن” را می‌بینیم که در پس زمینه آن نفس‌های “دارث ویدر” نیز شنیده می‌شود و صدای اوبی وان کنوبی را می‌شنویم که در قسمت‌های چهارم و ششم جنگ ستارگان به لوک می‌گوید:”او توسط سمت تاریک نیرو فریب خورد”.

سرانجام، به همراه ادای کلمه “تعادل” و نماد محفل جدای ما صدای استاد “یودا” را می‌شنویم که به لوک در مورد نیرو و قدرت آن در جهان به لوک توضیح می‌دهد:” نیرو ما رو محاصره کرده است. ما را در بر گرفته است.”

به نظر جالب می‌رسد که ۲ مورد از این اشارات به اوبی وان کنوبی اشاره دارد و ممکن است نظریه جدیدی در مورد والدین ری به ما بدهد اما این سخن یودا است که از همه مهم‌تر است: این در نیرو که بسیار بزرگ‌تر از تاریکی و روشنایی است، دست دارد.

نکته‌ای که در پایین ذکر می‌شود تنها نظر شخصی مترجم می‌باشد و در منبع اصلی این نکته وجود ندارد.

در قسمت چهارم (یک امید تازه) زمانی که اوبی وان و لوک در حال رفتن پیش هان سولو هستن تا آن‌ها را از سیاره تاتوئین خارج کند، یکی از استورم تروپر‌ها از آن‌ها درخواست مدارک شناسایی می‌کند. اوبی وان با گفتن این جمله ” شما مدارک ما را نمی‌خواهید و اجازه میدید ما رد بشیم” و استورم تروپر نیز همین جمله تکرار کرد و اجازه عبور را به آن‌ها داد. نظیر همین صحنه را در در هفتمین قسمت از جنگ ستارگان (خیزش نیرو) شاهد بودیم که “ری” هنگامیکه نزد “کایلو رن” اسیر است با گفتن ” این دستبند‌ها را باز می‌کنی و در را باز می‌گذاری و از اینجا می‌روی” و استورم تروپر با تکرار همین جمله تمام این کار‌ها را انجام می‌دهد. در قسمت چهارم اوبی وان به لوک توضیح می‌دهد که نیرو تاثیر فوق‌العاده‌ای برروی ذهن‌های ضغیف دارد و ری نیز بر این موضوع آگاه است. پس شاید بتوان نتیجه گرفت ری ممکن است قبلا با اوبی وان کنوبی آشنایی داشته و شاید حتی پدر ری باشد.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

 1. آکبار و استاتورا

ما تنها یک صحنه از ژنرال لیا در این تریلر دیدیم اما همین نیز کافی است تا علاقه ما را برافروزد. آشکارا اینجا صحنه‌ای حماسی است زیرا کری فیشر مرحوم برای آخرین بار در این سری حضور دارند اما مشخص می‌گردد که او در یک سفینه به جای یک پایگاه زمینی قرار دارد. در این تریلر پایگاه مقاومت در زیر آتش محفل اول قرار دارد که می‌تواند دلیلی باشد که آن‌ها در یک سفینه در حال حرکت قرار دارند.

همچنین در این صحنه ما می‌توانیم شاهد بازگشت چند چهره قدیمی باشیم. در سمت راست تصویر می‌توانید استاتورا، یکی از افسران ارشد مقاومت را ببینید که اولین بار در فیلم “خیزش نیرو” با بازی “کن لونگ” حضور یافت. در سمت چپ که کمی ناواضح است  به نظر می‌رسد ادمیرال آکبار قرار دارد. اگرچه صداپیشه این نقش “اریک باریسفیلد” سال گذشته درگذشت، اما آکبار هنوز هم در دنیای جنگ ستارگان زنده است و می‌تواند نقشی در مقاومت داشته باشد.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

 1. نبرد کرایت (Crait) و راه رونده‌های جدید

با شباهت بسیار این فیلم به فیلم “امپراطوری باز می‌گردد” در تعدادی از وجه‌ها، به نظر می‌رسد “آخرین جدای” در حین نبرد هوث جریان دارد.

سیاره جدیدی در فیلم قرار دارد که توسط رایان جانسون فاش گردید که اسم آن “کرایت” است. این سیاره یک معدنی است که سطح سفید آن نمک است.

این سیاره پایگاه سابق شورشیان (Rebel) در آن قرار داشته است و نشان می‌دهد که مقاومت با خطر جدی روبرو است که احتمالا این سیاره نقش مهمی را در نبرد ایفا می‌کند.

در سطح این سیاره ما شاهد تعدادی راه رونده AT- AT هستیم. این راه رونده‌ها نسخه بزرگ‌تر راه رونده‌هایی هستند که ما در فیلم‌های قبل شاهدشان بودیم که به آن‌ها AT- 4Xs گفته میشد. با حضور تعداد زیادی از آن‌ها احتمالا ما شاهد نبرد عظیمی خواهیم بود.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

 1. خط‌های دنباله دار قرمز

در “کرایت” ماده‌ای دودمانند به رنگ قرمز از پشت جنگنده‌های مقاومت ظاهر می‌شود که به گفته جانسون “Skimmer” گفته می‌شود که چندین صحنه شگفت انگیز مهیج را ایجاد کرده است.

به هرحال رنگ قرمز در حقیقت از سطح کرایت نشات می‌گیرد. به گفته جانسون این سیاره “قرمز یاقوت شکل” است و شما می‌توانید با استفاده از این سفینه‌ها زمین سیاره را حفر کنید که در تریلر از این رنگ قرمز به عنوان مسدود کننده دید راه رونده‌ها استفاده می‌شود.

سخت است که این نکته مخفی را ندید و به یاد “جورج لوکاس” نیفتاد. او قرار بود فیلمی با نام “د قرمز” را کارگردانی کرده و به نمایش در آورد.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

 1. زخم کایلو و نقابش

ما تنها یک صحنه از “کایلو رن” در این تریلر دیدیم اما همین یک صحنه برای پسر لیا و هان با آن شمشیر نوری قرمز رنگش هیجان انگیز بود.

ما همچنین برای اولین بار به زخم او نگاه می‌اندازیم که او درحین دوئل با ری برداشته است. البته دیگر او به خوش قیافه‌ای قسمت قبل نیست.

همچنین پس زمینه تصویر کایلو چیزی بسیار شبیه به شعله‌ها قرار دارد. این تصویر می‌تواند مرتبط به سیاره Ahch-To باشد و شاید مرتبط با سوزاندن اولین معبد یا درخت جدای باشد.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

نکته دیگری از نقاب شکسته به دست آمده است که ما ابتدای این تریلر دیدیم. این نقاب شکسته متعلق به کایلو بوده است اما این سوال پیش می‌آید که این نقاب همان نقابی است که در قمر ” قاتل ستاره” (Starkiller) بود یا یکی جدید است. نقاب قبلی مطمئنا به طور کامل نابود شد و خوش بختانه ما آن را دیگر نمی‌بینیم. پس او یکی دیگر برای خود تهیه کرده است اما ممکن است نقاب جدید را نیز به دلیل خشم زود رنج خود شکسته باشد.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

 1. فسما (Phasma) به پایگاه مقاومت حمله می‌کند نه آکادمی جدای

با تشکر از ویرایش حیله گرانه تریلر، ما باور کرده بودیم که “کاپیتان فسما” (Captain Phasma) با بازگشت ناخوش‌آیند خود در صحنه‌ای با لوک و دروید او R2-D2 در حال تماشای نابودی معبد جدای در یک فلش بک هستند.

به هرحال این دقیقا همان چیزی است که باید باشد و این صحنه که ما شاهد بودیم همان صحنه (تخریب معبد جدای) نیست. در مقابل آن براساس کف درخشان و آثار تخریب شده و آن تیرک که شما می‌توانید در تصویر زیر شاهد آن باشید، این صحنه شباهت بسیاری به پایگاه مقاومت دارد که جنگنده “پو دامرون” در آنجا قرار دارد که باعث جذب فسما به آنجا می‌شود.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

 1. فین در حالت پایداری قرار دارد

فین دیگر شخصیتی است که در تریلر نقش به سزایی را ایفا نمی‌کرد. این پسر بیچاره حتی چشمانش را باز نکرده است. ما می‌دانیم که او در این فیلم نقش بزرگی را ایفا می‌کند حتی با آن کت که او از پو دامرون گرفته ! و علیرغم آسیبی که پس از نبرد با کایلو برداشته است.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

هنوز مشخص نیست که او در چه دستگاهی قرار دارد اما با توجه به نوشته‌هایی که برروی دستگاه است که وضعیت او را مشخص کرده است. معنی نوشته: در حالت پایدار.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

 1. مرد آهنین

در کنار این که این فیلم یکی از فیلم‌های بزرگ سال است، نباید انتظار داشته باشید که “آخرین جدای” ارتباطی با فیلم مرد آهنین سال ۲۰۱۳ داشته باشد.

اما این تریلر چندین شباهت تصویری با فیلم مرد آهنین داشت. جالب‌ترین آن جایی بود که ری با دست‌هایش و قدرت نیرو سنگ‌ها را جابه جا می‌کرد که شباهت زیادی با کاری که Kal-El در تریلر مرد آهنین انجام داد، دارد و دستی که در عکس است شبیه دستکش سفیدی است که نماد محفل جدای را دارد.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

 1. درخت نیرو

به کتاب‌هایی که در سیاره Ahch-To در تریلر قرار داشت، برگردیم. یکی از کتاب‌ها قطعا خاطرات ویلس است و می‌توانیم ببینیم که آن‌ها توسط شاخه‌های درخت احاطه شده‌اند.

یک درخت حساس به نیرو یکبار در قلب معبد جدای در سیاره کوروسکانت رشد یافته بود که به عنوان مدرسه و عبادتگاهی برای محفل جدای‌ها استفاده میشد. آن درخت پس از آنکه لرد سیدیوس کنترل کهکشان را به دست گرفت، از جدا کنده شد و فقط ۲ قطعه از آن تنه باقی مانده بود که در یک پایگاه قدیمی امپراطوری پنهان شده بود. آن قطعه‌ها توسط لوک اسکای واکر و “شرا بی” ( مادر پو دامرون)  در کمیک‌های جنگ ستارگان باز پس گرفته شدند. لوک یکی از آن‌ها را به “بی” داد که او هم آن را در جلوی خانه خود کاشت و دیگری را نزد خود نگه داشت.

همچنین اگر شما در پایان تصویر لوک را روشن‌تر کنید، می‌توانید غاری که او در آن قرار دارد را ببینید که اصلا غار نیست بلکه داخل یک درخت است. درخت نیرو یک استعاره برای ساخت مجدد کهکشان پس از بازگشت جدای‌ است. این به طور کلی یک نماد است اگر آن درخت همینجا نابود شده باشد، جدای نیز ممکن است همینجا به پایان رسد و محفل اول به دنبال تحت کنترل قرار دادن کهکشان پس از نابودی جمهوری است.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

۱٫جدای خاکستری

“ابتدا روز می‌آید/ شب از پس آن می‌آید/ پس از تاریکی/ درخشش از پس روشنایی/ تفاوتی که آن‌ها می‌گویند/ تنها راه چاره است/ به وسیله حل و فصل خاکستری/ در میان بهبود دید جدای.”

-دفتر خاطرات ویلس.

تریلر فیلم Star Wars: The Last Jedi

این شعر به نظر می‌رسد برای اکثر زمان این تریلر بسیار خاص باشد. تم‌های تاریکی و روشنایی به وضوح چیزی که ری می‌بیند را بیان می‌دارند اما بیشتر به حرف‌های پایانی لوک ارتباط دارند. ” این زمانی برای پایان دادن به جدای‌ها است.” موضوع این است.

یک احتمال این است که ما در حال تماشای لوک هستیم که درحال تبدیل شدن به جدای خاکستری است که طبق افسانه‌ها اعلام شده است استفاده کننده‌ای از نیرو است که در خطی میان تاریکی و روشنایی قدم برمی‌دارد. اگرچه درجای دیگری آمده است که جدای خاکستری، جدایی است که با قانون و نظم عالی فاصله دارد. این تفاسیر در زمان‌ شوالیه‌های جمهوری قدیم رواج داشتند اما به نوعی دوباره بازگشته‌اند.

ما “آهسوکا تانو” را دیده بودیم که از شمشیر نوری سفید رنگ استفاده می‌کرد و در خارج از محفل جدای با شورشی‌ها همکاری داشت. درحالیکه این مجموعه “بندو” را معرفی کرد که یک موجود حساس به نیرو بود که نه در سمت تاریک قرار داشت و نه در سمت روشن نیرو بلکه در میانه آن بود.

در کنار سخنان لوک و ایده تعادل نیرو که در تریلر و پوستر فیلم شاهد آن هستیم (که می‌بینیم تاریکی و روشنایی درهم آمیخته‌اند.)، می‌توانیم ببینیم که لوک قصد دارد تا در خارج از دسته جدای یا سیث کار خود را انجام دهد. او پس از آنکه در ساخت محفل جدید جدای شکست خورد، به اولین معبد جدای رفت تا به دنبال پاسخ بگردد. و شاید این کار او همان جوابی باشد که او پیدا کرده است و می‌خواهد خودش و قطعا ری نیز با تعادل بیشتری نسبت به نیرو برخورد کنند. در کلام دیگر، چاره متفاوتی اندیشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید