سریال ۱۳ Reasons Why امسال از شبکه Netflix پخش گردید و نظرات مثبتی از خود در میان بینندگان بجا گذاشت. فصل اول این سریال داستان دختری به نام “هانا بیکر” (Hannah Baker) که یک دختر دبیرستانی بود را روایت می‌کرد. او براثر خودکشی جان خود را از دست داده بود و با ضبط ۱۳ نوار کاست دلایل اینکه چرا به زندگی خود پایان داده است را برای دوستانش شرح داده بود. اما حالا شبکه Netflix این سریال را برای یک فصل دیگر تمدید کرده است. این سریال که بیشترین تعداد توییت در مورد یک سریال را در توییتر به خود اختصاص داده است، حسابی به بحثی داغ تبدیل گشته است. حال سوال اینجا است که آیا داستان “هانا بیکر” تمام شده است؟

خطر اسپویل: نه تمام نشده است.

وبسایت Entertainment Weekly با تهیه کننده این سریال آقای ” بریان یورکی” (Brian Yorkey) مصاحبه‌ای را ترتیب داده است که شما می‌توانید ترجمه فارسی آن را از رسانه موی اسکرین مطالعه کنید. پس اگر این سریال را تماشا کرده‌اید، به هیچ عنوان این مصاحبه را از دست ندهید. با وبسایت موی اسکرین همراه باشید.

توجه: این مصاحبه حاوی اسپویل‌های فراوانی است. پس اگر سریال را تماشا نکرده‌اید، از خواندن این مصاحبه صرف نظر کنید!

-شما همیشه به فکر ساخت فصل دوم سریال بودید؟

یورکی: “زمانی که تولید سریال را تمام کردیم، می‌دونستم که می‌خواهم آن را ادامه بدهم. ما واقعا شخصیت‌هایی داریم که پس از این ۱۳ قسمت آغاز کننده روند بازگشتی هستند و اینکه آن‌ها ممکن است چه نقشی در مرگ هانا ایفا کرده‌اند و اینکه مرگ هانا چگونه بر زندگی آینده آن‌ها تاثیر خواهد گذاشت. فکر کنم خیلی فوق العاده می‌شود که در مورد اینکه چگونه ما غصه می‌خوریم، چگونه به حالت عادی (پس از مرگ شخصی) بازمی گردیم، روشی که ما یاد می‌گیریم از همدیگر چگونه مراقبت کنیم. من از خیلی از افراد این جمله را شنیدم که ” ما هر ۱۳ نوار را گوش کردیم، پس داستان هانا تمام شد”. اما از این نکته غافل ماندن که هر نوار شخصیت خاص خودش ا داشت و هرکدام از این شخصیت‌ها داستان منحصر به فردی دارند که هانا در نوارهایش به آن‌ها اشاره کرد. ما به صورت سربسته روایت هانا را در مورد داستان هر شخصیت دیدیم اما نکات بسیار زیادی از ابعاد شخصیتی و زندگی این افراد ناگفته مانده است. برای من، اطلاعات بی شماری از این افراد باقی مانده است که هنوز هم می‌خواهم ادامه آن را بدانم. من قبلا هم بارها این را گفته‌ام که این سریال در مورد روشی است که ما پسرانمان را بزرگ و آن ها را تبدیل به مردان جامعه می‌کنیم و طرز نگاه ما به دختران و زنان ما در جامعه است و اینکه چگونه رفتاری با آن‌ها داریم. این چیزی است که ما از تماشای داستان هانا متوجه نشدیم و واقعا علاقه دارم تا این موضوع را با تماشای داستان دیگر شخصیت‌ها دریابیم.”

سریال 13 Reasons Why

پس قطعا هانا در فصل دوم حضور خواهد داشت؟

“قطعا. فکر کنم یکی از مسائلی که هنوز مبهم است، این سوال است که چه کسی در مرگ هانا مقصر و مسئول است؟ آیا مدرسه مسئول است؟ اگر کسی  مسئول است، چه کسی است؟ یکی از راه‌هایی که ما جواب این سوال را متوجه می‌شویم در جریان دادگاه و محاکمه است و دیگری جریان بازتاب این بچه‌ها در جایی که هستند است و اینکه بقیه راز‌ها برملا شوند. این موضوع ما را به گذشته می‌برد، به درون داستان هانا. ما قرار است زمینه‌های جدیدی برای این وقایع که هم اکنون در موردشان می‌دانیم، دریافت کنیم و چیزهای بسیاری که حتی نشنیده‌ایم را در مورد اینکه “هانا بیکر” چه کسی بوده است و زندگی او چگونه بوده است.”

می‌دانم شما در مورد علاقه‌تان برای ادامه داستان “برایس” (Bryce) قبلا صحبت کرده‌اید.

“وقتی مردم متوجه می‌شوند که داستان جسیکا تمام شده است، من متوجه این فکر وحشتناک شدم چون که جسیکا در ابتدای روند بازیافت از مورد تجاوز واقع شدنش است و ما یک متجاوز داریم که به هرحال به عدالت سپرده نشده است. رها کردن این ۲ نفر در این دنیا واقعا ناراحت کننده است. من می‌خواهم بفهمم که حداقل چگونه این مسئله پیش می‌رود و می‌خواهم بدانم که داستان جسیکا این ارزش را دارد که عدالت برای او رعایت شود و او دوباره به مدرسه بازگردد، همانطور که شروع به بازگشت از اتفاقی که برایش افتاده، می‌کند. بیشتر به این خاطر است که این اتفاق برای بسیاری از زنان و دختران رخ داده است. همچنین دوست دارم کسی با مشت به صورت “برایس” بزند.”

می‌توانیم انتظار جواب سوال‌هایی که از فصل اول باقی مانده است را داشته باشیم؟

“تمام سوال‌هایی که از فصل اول ما باهاشون روبرو شدیم، به مجموعه صدماتی برمی‌گردد که ما داریم در موردشان صحبت می‌کنیم. جواب این سوال‌ها به زورگویی، به تجاوز به جسیکا و هانا بازمی‌گردد. تمام آن‌ها به هم مربوط هستند، پس من بسیار مشتاق هستم تا به جست و جو در مکان‌هایی بپردازم که آن‌ها رفتند و اگر امکانش باشد که فکر کنم هست، روشنایی‌هایی برای این بچه‌ها وجود داشته باشد. ما قصد داریم به بازگو کردن صادقانه داستان آن‌ها ادامه دهیم. ما به تمام سوال‌های مخاطبان در مورد سریال پاسخ خواهیم داد. آیا “تایلر” قصد انجام کاری را دارد؟ چه اتفاقی برای “الکس” می‌افتد؟ آیا “برایس” محاکمه می‌شود؟ ما به تمام این سوال‌ها پاسخ می‌دهیم اما فکر کنم ما به بیان این داستان‌ها به صورت خیلی صادقانه و خیلی امانت دارانه ادامه دهیم حتی اگر زمانیکه این داستان‌ها به شدت دردناک باشند. اما فکرکنم که ما داریم این داستان‌ها را از جایی که شروع به پیدایش می‌کنند از این زمان خیلی تاریک کشف می‌کنیم. به هرحال این امید من است و فکر کنم که این مسئله مورد اعتماد است. فکر کنم امید اشتباه یک خطر است اما گمان می‌کنم همیشه امیدی هست حتی در زمان‌های واقعا تاریک.”

سریال 13 Reason Why

آیا هنوز خط زمان‌های چندگانه وجود دارد؟

“آره، ما قطعا گذشته و حال را به هم پیوند خواهیم داد. و در هر قسمت راوی داستان هم وجود خواهد داشت اما راوی دیگر هانا نخواهد بود. صدای راوی و داستان‌ها که گفته می‌شوند، ما را به گذشته می‌برند و به زمان حال بازمی‌گردانند. دقیقا همان کاری که صدای هانا با ما در فصل اول می‌کرد. پس هنوز هم ارتباط میان گذشته و حال را خواهیم داشت و اینکه چگونه برروی هم تاثیر خواهند گذاشت.”

به نظر میرسد که فصل ۲ ارتباط نزدیکی با زمان اتمام فصل اول دارد.

“گفتم که ما داستان فصل دوم را چند ماه پس از اتمام فصل اول نوشته ایم.”

آیا کار شما با نوارها تمام شده است؟

“نوارکاست‌ها هنوز هم در ذهن مردم نقش دارند اما انواع مختلفی از تکنولوژی وجود دارد که نقش مهمی در فصل ۲ ایفا می‌کنند. پس نوارهای کاست در مرکز آن قرار ندارند… این ۲ بسته نوار کاست هنوز هم در بین مردم قرار دارند و برای افراد داستان مسئله مهمی به حساب می‌آیند… اما قطعه جدیدی از تکنولوژی برای یک فرد ۱۳ ساله وجود دارد و سعی می‌کند تا بفهمد آن چه چیزی بوده است.”

فصل دوم سریال ۱۳ Reasons Why در سال ۲۰۱۸ از شبکه نتفلیکس پخش خواهد شد.

 

یک نظر

  • آرش ۲۶ / ۰۹ / ۱۳۹۶ پاسخ

    با اینکه این چند روز به اندازه ی چند سالم گریه کردم با دیدن این سریال دوست دارم حداقل پسرا ببیننش شاید نتونم کارایی که قبلا کردمو جبران کنم ولی شاید دیدنش بتونه جلوی خیلی اتفاق هارو بگیره این سریال منو تا مرز خودکشی برد شایدم حق من باشه که بمیرم واقعا دختر بودن دردناکه نمیدونم واسه کارایی که قبلا کردم بخششی هست یا نه ولی شاید با پیشنهاد دادن این سریال واسه من و امثال من بخششی باشه

دیدگاهتان را بنویسید