تقریبا ۳۵ سال پیش بود که فیلم Blade Runner ساخته “ریدلی اسکات” (Ridley Scott) به نمایش درآمد و حسابی توجه‌ها را به خود جلب کرد و پس از آن بود که بسیاری منتظر ساخت دنباله این فیلم بودند اما هیچ خبری از این دنباله به گوش هواداران نرسید.

به گزارش موی اسکرین، حال ۳۵ سال از آن موقع گذشته است و خبر ساخت دنباله این فیلم با کارگردانی “دنیس ویلنیو” (Denis Villeneuve) خیل عظیمی از طرفداران را هیجان زده و سرمست نمود. با توجه به تمام هیجان و علاقه‌ای که نسبت به این فیلم میان مردم وجود داشت، میشد حدس زد که این فیلم با فروش خوبی همراه خواهد شد. این فیلم بشدت مورد انتظار تنها در هفته اول فروش خود ۳۱٫۵ میلیون دلار فروش در صدر جدول فروش کشور آمریکا قرار گرفت که تنها یک پنجم بودجه عظیم ۱۵۰ میلیون دلاری این فیلم را شامل می‌گشت.

با گذشت ۳ هفته از اکران این فیلم در ایالات متحده فیلم Blade Runner 2049 تنها ۷۴ میلیون دلار فروش داشته است و با توجه به عظمت و وسعت کار از نظر مالی ناموفق بوده است. اما این فیلم از منظر منتقدان یک فیلم کاملا موفق و فوق‌العاده بوده است.

چندی پیش “دنیس ویلنیوو” کارگردان این فیلم بیان نمود که از این که سرمایه گذاران این فیلم را ناامید کرده است، بسیار نگران و ناراحت است. او گفت:

“به عنوان یک فیلمساز، من مغرور نیستم (بابت موفقیت هنری). افراد با سرمایه گذاری به من اجازه می‌دهند که فیلمی مانند Blade Runner را بسازم. آن‌ها به من اعتماد کردند و به من آزادی فراوانی دادند و آن‌ها دوستان من هستند. البته من می‌خواهم که در پایان روز فیلم موفق شود. این سفر طولانی است اما نمی‌خواهم که آن‌ها پول و سرمایه‌شان را از دست بدهند.”

برخی از منتقدها بیان داشتند که بی علاقگی و بی میلی “ویلنیوو” به اشتراک گذاری جزئیات بیشتری از فیلم را باعث عدم موفقیت Blade Runner 2049 می‌دانند و معتقدند که اگر او اطلاعات بیشتری در مورد فیلم منتشر می‌کرد، ممکن بود که این فیلم علاوه بر طرفداران نسخه سال ۱۹۸۲ طرفداران و بینندگان بیشتری را به سمت خود جذب می‌کرد. اما این کارگردان بازهم برروی تصمیم خود تاکید کرد و اضافه نمود:

“من این ایده را دوست دارم که از آنجایی که فیلم به پیش می‌رود، شما چیزی را بیاموزید. به عنوان یک فعال در دنیای سینما، یکی از بهترین تجربه‌های من زمانی بود که در جشنواره فیلم “جوری” (Jury) حضور داشتم. من باید ۲۰ فیلم را بدون اینکه هیچ اطلاعاتی از آن‌ها بدانم، می‌دیدم. شما ژانر فیلم را نمی‌دانید، کشور سازنده فیلم را نمی‌دانید و حتی داستان فیلم را نیز می‌دانید.”

او تماشاچیان سینما را به کسانی که می‌خواهند اطلاعات بسیاری از فیلم را قبل از اینکه فیلم را ببینند، بدانند تشبیه کرد و بیان داشت که خیلی خوشحال است که حالا پس از اکران فیلم می‌تواند در مورد این فیلم با دیگران صحبت کند. او در این باره گفت:

“من الان می‌توانم در مورد فیلم صحبت کنم و نفس راحتی بکشم. من یک سال کامل درباره فیلم با یک فیلم صورتی در اتاقم صحبت کردم.”

فیلم Blade Runner 2049 هم اکنون در سینماهای سراسر جهان در حال اکران است.

دیدگاهتان را بنویسید