چند ماهی از اتمام پخش فصل هفتم سریال Game of Thrones می گذرد. سریالی که در این فصل شاهد افت و خیزهای زیادی بود. حال می خواهیم با مقاله ای دوباره یادی کنیم از این سریال فاخر و پرطرفدار تا در میان انبوه سریال های در حال پخش، نام «بازی تاج و تخت» را فراموش نکنیم. در این مقاله، مقایسه ای انجام دادیم که در طرفی شخصیت های سریال و در طرف دیگر تاریخ وجود دارد. با مووی اسکرین همراه باشید.

۱-برین از تارث و ژاندارک

بازی تاج و تخت: برین شمشیرزنی زره پوش است و به عنوان دوشیزه تارث شناخته میشود.

شباهت تاریخی:ژاندارک نیز خود را دوشیزه معرفی میکرد. منابع معاصر نیز تایید کرده اند که او لباس های مردانه میپوشید و صاحب زره و شمشیر بود.

 

.

۲-نگهبانان شب و شوالیه های معبد

بازی تاج و تخت: انجمنی برادری، نظامی و مذهبی که پیمان بسته اند تا از مرزها در برابر وحشی ها و وایت واکرها محافظت کنند. آنها لباس های سیاه میپوشند و تمام گناهان گذشته شان در هنگام عضویت بخشیده میشود.

شباهت تاریخی:شوالیه های معبد در قرون وسطی از مهاجران اورشلیم در برابر دزدان و راهزنان محافظت میکردند، و برای تمام عمرشان سوگند پاکدامنی و زندگی فقیرانه و اطاعت میخوردند. زمانی که این انجمن پدید آمد، پاپ تمام گناهان این شوالیه ها را بخشید. آن ها با لباس های سفید و صلیب قرمز شناخته میشدند و  از اربابی بلند مرتبه فرمان میگرفتند که بصورت دائمی به این وظیفه گماشته میشد.

۳-سانسا استارک و آن نویل

بازی تاج و تخت: سانسا استارک نوعروس جوانی است که وارث شمال است و بیشتر اعضای خانواده اش را در طول جنگ از دست داده است. او نامزد جافری ستمگر بود قبل از اینکه با تیریون ازدواج کند و سپس با هیولایی به نام رمزی ازدواج کرد.

شباهت تاریخی: آن نویل دختر و وارث ارل واریک، در ابتدا در نوجوانی و در سن ۱۴ سالگی با پسر هنری ششم یعنی ادوارد لنکستر ازدواج کرد. چند ماه پس از ازدواج هم پدر و هم همسر او در جنگ کشته شدند. او سپس بعد از این واقعه با ریچارد سوم در سال ۱۴۷۲ ازدواج کرد تا از ثروت و سرزمینش برای خاندان یورک محافظت کند.

۴-رابرت باراتیون و ادوارد چهارم

بازی تاج و تخت: رابرت باراتیون به عنوان یک پادشاه بیباک و جوان، خاندان ستمکار آیریس را سرنگون میکند.

شباهت تاریخی: ادوارد چهارم از خاندان یورک که خوش قیافه نیز بود توانست تا خاندان لنکستر شاه هنری پنجم را در جنگ رزها از نظر روحی و روانی ناتوان کند و بر آنها غلبه کند.

 

.

۵-استنیس براتیون و ریچارد سوم

بازی تاج و تخت:استنیس برادر رابرت براتیون قانع میشود که خودش باید بر وستروس حکمفرمانی کند به دلیل اینکه برادر زاده هایش (جافری و تامن) غیرشرعی هستند و از رابرت نیستند.

شباهت تاریخی:برادر ادوارد چهارم یعنی ریچارد از خاندان یورک حکمی را اعلام کرد که در آن گفته شده بود برادرزاده اش غیرشرعی است و تخت پادشاهی را خود تصاحب کرد.

 

 

۶-تایوین لنیستر و وارویک فرمانده

بازی تاج و تخت: تایوین لنیستر یکی از قدرتمندترین و ثروتمندترین اشراف زادگان در وستروس است. و حمایتش از قیام رابرت باراتیون یکی از دلایل اصلی موفق شدن این قیام بر علیه پادشاه آیریس بوده است.

شباهت تاریخی: ریچارد نویل یا همان ارل وارویک یکی از اشخاص ثروتمند در انگلستان بود و حمایتش از ادوارد چهارم یکی از مهمترین دلایل سقوط پادشاه هنری ششم است که دارای مشکلاتی روانی نیز بوده و به پادشاه دیوانه نیز مشهور بوده است.

 

۷-تالیسا استارک و الیزابت وودویل

بازی تاج و تخت: هنگامی که راب استارک تصمیم به ازدواج با تالیسا گرفت متحدان با ارزشی را از دست داد و همچنین پیمانش به والدرفری که با یکی از دختران او ازدواج میکند را نیز شکست.

شباهت تاریخی: ادوارد چهارم در سال ۱۴۶۴ بصورت مخفیانه با الیزابت وودویل بسیار زیبا که از خانواده ای ثروتمند و قدرتمندی بهره مند نبود، ازدواج کرد. متحد او ارل وارویک که خواستار ازدواج ادوارد با شاهزاده ای فرانسوی بود به اندازه ای از این رویداد عصبانی شد که به هنری پنجم برای غلبه بر ادوارد کمک فراوانی کرد(مربوط به سال ۱۴۷۰).

 

۸-دنریس تارگارین و هنری تودور

بازی تاج و تخت: دنریس تارگارین تنها فرد باقیمانده از خاندانش میباشد، که در تبعید در ایسوس زندگی میکند و به عنوان مادر اژدهایان شناخته میشود.

شباهت تاریخی: هنری تودور آخرین عضو زنده از خانواده ی لنکسترها بود که در هنگام جنگ رزها ادعای تاج و تخت کرد. هنگامی که ادوارد چهارم از خاندان یورکیست در سال ۱۴۷۲ پادشاهی را غصب کرد، هنری ۱۴ ساله مجبور شد تا به بریتانیا سفر کند. همچنین یک اژدهای قرمز را به عنوان نماد پرچم خود انتخاب کرد.

 

۹-عروسی خونین و قتل عام گلنس

بازی تاج و تخت: والدر فری  قوانین باستانی میزبانی را نادیده گرفت و با بیرحمی استارک ها را در عروسی دخترش رزالیند فری و ادمور تالی قتل عام کرد.

شباهت تاریخی: در سال ۱۶۹۲، ۳۸ عضو از قبیله ی مک دونالد توسط میزبانانی که مهمان نوازی از آنان را پذیرفته بودند کشته شدند.

 

.

۱۰-سرسی لنیستر و آن بولین

بازی تاج و تخت: رابطه ی غیرشرعی سرسی با برادر دو قلویش جیمی یکی از موضوعات اصلی و مهم در طول داستان است.

شباهت تاریخی: در حالیکه در تاریخ هیچ منبع موثقی درمورد رابطه با محارم در خاندان سلطنتی موجود نیست، بااینحال یکی از دلایلی که آنه بولین توسط هنری هشتم اعدام شد این بود که او اعتراف کرده بود که با برادرش جرج رابطه دارد.

 

۱۱-اسپارو و اصلاحات پروتستان

بازی تاج و تخت: اسپاروها گروهی مذهبی هستند که پیمان بسته اند تا کلیساهای فاسد وستروس را اصلاح و بازسازی کنند.

شباهت تاریخی: در قرون ۱۵ و ۱۶، خدا شناسانی مانند مارتین لوترکینگ از قدرت زیاد کلیساهای کاتولیک به تنگ آمدند و خواستار بازگشت به مبانی و ریشه های مذهبی و تمرکز بر روی سخنان انجیل و دوری از مال اندوزی و ثروت، که کلیساهای آن زمان به دنبالش بودند شدند.

 

۱۲-آیریس پادشاه دیوانه و چارلز ششم در فرانسه

بازی تاج و تخت: پدر دنریس تارگارین، پادشاه آیریس دیوانه، به تدریج عقل خود را از دست داد (که احتمالاً به سالها ظلم و قتل خاندان تارگارین ارتباط دارد)، و سرانجام بوسیله ی رابرت باراتیون از تخت پادشاهی پایین کشیده شد.

شباهت تاریخی: چارلز ششم از فرانسه نیز با نام چارلز دیوانه شناخته میشود. داستان مشهوری وجود دارد که میگوید هنگامی که در سال ۱۳۹۲ یک کاغذ باعث بریدن دست او شد، چارلز وارد دیوانگی و جنون شد و یکی از شوالیه ها و چندین انسان دیگر را به قتل رساند.

 

۱۳-ریگار تارگارین و شاهزاده سیاه

بازی تاج و تخت: برادر شجاع و بیباک دنریس، ریگار قبل از اینکه شانسی در فرمانروایی وستروس داشته باشد در جنگ کشته شد.

شباهت تاریخی: پسر بزرگتر ادوارد سوم (که او نیز هم نام پدرش ادوارد بود ولی به شاهزاده سیاه معروف بود)، به شجاعتش در مبارزات و جنگ ها شناخته میشد. او قبل از پدرش کشته شد و نتوانست فرمانروایی کند.

 

۱۴-یارا گریجوی و امپراتوری ماتیلدا

بازی تاج و تخت: از زمانی که برادر بزگترش کشته شد، یارا در تلاش بود تا پدرش بیلون گریجوی با فرمانروایی او بر جزایر آهن موافقت کند (البته تیون نیز زنده بود ولی هنگامی که تصمیم گرفت تا با رمزی بماند دیگر نمیشد از او انتظار این جایگاه را داشت). بعد از اینکه بیلون در دریا افتاد و غرق شد بسیاری از ساکنین جزایر آهن با اینکه یک زن بر آنها حکم فرمانی کند مخالف بودند، به همین دلیل عموی او یعنی ایرون را به عنوان شاهشان انتخاب کردند.

شباهت تاریخی: هنری اول پسر و جانشینش را که در دریا غرق شد از دست داد و تنها یک دختر به نام ماتیلدا برای او باقی ماند. هنری تمام فرماندهانش را موظف گرداند تا پیمان بندند که از ماتیلدا به عنوان ملکه شان حمایت کنند. هنگامی که هنری فوت کرد، عموی ماتیلدا استفن بر تخت پادشاهی نشست با پشتوانه ی اشراف زادگانی که قبول نداشتند که یک زن قادر به حکومت بر آنان است.

۱۵-عروسی ارغوانی و شاهزاده یوستس از شهر بولون

بازی تاج و تخت: جافری در مراسم عروسی اش مسموم و کشته شد و باعث خوشحالی همه طرفداران شد

شباهت تاریخی: پسر پادشاه استفن، شاهزاده یوستس از شهر بولون بصورت اسرار آمیزی در سال ۱۱۵۳ و در یک جشن کشته شد. او انسان محبوبی نبود و در کتاب تاریخ پیتر بوروف نوشته شده که ” او مردی شیطان صفت بود و به هر کجا میرفت باعث آسیب و ضرر و زیان میشد”.

 

۱۶-دیوار و دیوار هادریان

بازی تاج و تخت: این ساختار عظیم ۸ فوتی در شمال ساخته است برای اینکه وایت واکرها و وحشی های مزاحم را از هفت پادشاهی دور نگه دارد.

شباهت تاریخی: امپراتور هادریان در ۱۲۲ A.D(بعد از تولد مسیح) دستور داد تا دیواری را در شمال بریتانیا برای محافظت از پایتخت در برابر بیگانه ها (که امروزه با نام اسکاتلندی شناخته میشوند) بسازند.

 

۱۷-بانک آهن و بانک مدیچی در فلورانس

بازی تاج و تخت: بانک آهن تاسیساتی قدرتمند در براووس است که که مقدار زیادی پول را به اشراف زادگان و ثروتمندان وستروس قرض داده است.

شباهت تاریخی: بانک مدیچی که توسط جووانی دی بیچی د مدیچی در طول قرن ۱۵ ام تاسیس شد نیز پول زیادی را به اشراف زادگان اروپایی بصورت وام و قرض پرداخت میکرد.

 

۱۸- دوتراکی ها و مغول ها

بازی تاج و تخت: نژادی جنگجو و کوچ نشین که در قبیله هایی که توسط کال ها رهبری میشود زندگی میکنند.

شباهت تاریخی: مغول های کوچ نشین در قرون ۱۳ و ۱۴ آسیای مرکزی را غارت و دزدی میکردند، و به رهبرشان خان میگفتند (مشهورترینشان چنگیزخان بود).

 

 

۱۹- تارگارین ها و سلسله بطلمیوس

بازی تاج و تخت: برای هزاران سال ازدواج با محارم در خاندان تارگارین مرسوم بود و دلیل آن پاک نگه داشتن خون اژداهایی بود که در رگ هایشان جریان داشت.

شباهت تاریخی: این سلسله نیز با هم خونان و محارمشان ازدواج میکردند تا خاندان پادشاهیشان را قدرت بخشند و خونشان را اصیل نگه دارند. معروفترین حاکمشان نیز کلئوپاترا بود (در عکس سمت راست الیزابت تیلور را در این نقش مشاهده میکنیم) که با برادرش بطلمیوس سیزدهم ازدواج کرد و هنگامی که او مرد با برادر جوانترش بطلمیوس پانزدهم ازدواج نمود.

۲۰ – ویساریس و  کریتوس

بازی تاج و تخت: برادر بی ثبات دنریس ، ویساریس که سرانجام تاجی از طلای مذاب را توسط کال دروگو بر سر نهاد.

شباهت تاریخی: مارکوس لیسینیوس کریتوس، حامی سیاسی جولیوس سزار، هنگامی که توسط سربازان پارت در سال ۵۳ BC (قبل از میلاد مسیح) دستگیر شد به زور طلای مذاب در حلقش ریختند. و در پایان سربازان پارتی از سر طلایی او در بازیهای خود استفاده کردند.

 

یک نظر

  • امیرحسین شاپوری ۲۴ / ۰۸ / ۱۳۹۶ پاسخ

    اول اینکه دستتون درد نکنه که مطالب جالب می‌ذارید 🙂
    ولی می‌شه منبعی که مطالبتون و ازش برمی‌دارید رو لینک ازش بذارید؟ خیلی جذاب‌تر می‌شه

دیدگاهتان را بنویسید