اگر دقت کرده باشید در ابتدای تیتراژ هر قسمت از مجموعه Star Wars این عبارت نمایش داده می‌شود: “A long time ago in a galaxy far, far away”. حال تعدادی محقق و پژوهشگر دورهم جمع شده‌اند و در مورد اینکه این مجموعه حماسی در چه مقطعی از زمان جریان دارد، به بحث و آزمایش پرداخته‌اند که از نتیجه کارهای آن‌ها فرضیه‌های جالبی بدست آمده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

به گزارش موی اسکرین، در کتابی با نام “The Physics of Star Wars: The Science Behind a Galaxy Far, Far, Away” نوشته “پاتریک جانسون” (Patrick Johnson) سعی شده است تا  محیط سیارات و اتمسفر موجود در دنیای “جنگ ستارگان” را با دوران‌های مختلف زمین شناسی کره زمین مطابقت دهد. این مقایسه از جنبه‌های مختلفی صورت گرفته است و نتایج جالبی دربر داشته است. این کار ممکن است از نظر شما کاری بیهوده باشد اما در ادامه شما نیز از تعجب نمی‌توانید حرف بزنید.

“جانسون” با بررسی قسمت‌های مختلف از دنیای “جنگ ستارگان” و روند تشکیل جهان هستی از ابتدا تاکنون به این نتیجه رسیده است که وقایع Star Wars درحدود ۹ میلیارد سال از وقوع Big Bang فاصله دارد. اگر این فرضیه واقعیت داشته باشد، ۴٫۷ میلیارد سال بین زمان حال و زمان وقایع Star Wars فاصله است. در یک کلام واقعا “a long time ago” است.

جالب‌ترین مدرکی که “جانسون” برای ادعای خود مطرح می‌کند، سیاره Mustafar است. اگر یادتان باشد در قسمت سوم این مجموعه (Revenge of the Sith) نبردی که میان “اوبی وان کنوبی” و “آناکین اسکای واکر” رخ داد، در سیاره‌ای پوشیده از مواد مذاب و قله‌های آتش فشان بود. این سیاره بعدها به مقر اصلی Darth Vader تبدیل گشت. حال “جانسون” با بیان اینکه کره زمین نیز در ابتدا پوشیده از مواد مذاب بوده است، به مقایسه این دو سیاره (کره زمین در زمان حال و Mustafar در جنگ ستارگان) پرداخته است. دومین نظریه این محقق سیاره Hoth است. در فیلم Empire Strikes Back سیاره‌ای پوشیده از برف و یخ وجود داشت که ما را به یاد عصر یخبندان می‌انداخت. “جانسون” بیان داشته است که این تشابه می‌تواند به روند تشکیل یکسان جهان “جنگ ستارگان” و کره زمین اشاره داشته باشد و اینکه این ۲ جهان در یک زمان بوجود آمده‌اند اما کره زمین یک سیاره با تمام این دوران‌ها بوده است اما دنیای جنگ ستارگان دارای سیاراتی بیشمار است که این ویژگی‌ها میان آن‌ها تقسیم شده است.

اینکه وقایع جنگ ستارگان در حدود ۹ میلیارد سال پس از انفجار بزرگ Big Bang و ۴٫۷ میلیارد سال قبل از دنیای مدرن امروزی رخ داده است، تنها یک فرضیه است و هیچ راهی برای اثبات آن وجود ندارد. همچنین شاید “جورج لوکاس” با استفاده از مراحل مختلف تشکیل کره زمین که در کلاس سوم ابتدایی خوانده، دنیای عظیم جنگ ستارگان را خلق نموده است.

قسمت هشتم این مجموعه با نام Star Wars: The Last Jedi تا کمتر از یک ماه دیگر برروی پرده سینما ظاهر می‌شود و طرفداران سبک علمی تخیلی را دوباره به دوران اوج خود بازمی‌گرداند. (اینجانب هم اکنون در فضا سیر می‌کنم. شما چطور؟)

 

دیدگاهتان را بنویسید