بسیار سخت و شگفت انگیز بود که “مارول” و “Netflix” سریال The Punisher را از “کمیک کان نیویورک” پس از تیراندازی مرگبار شهر لاس وگاس در روز ۱ اکتبر حذف کنند. مجازا هر اپیزود از ۱۳ اپیزود سریال The Punisher دقیقا همان چیزی است که جای خالی آن در فیلم‌های John Wick حس می‌شود.

علیرغم اینکه دنیای The Punisher با دنیای فیلم‌های دیگر مارول از جمله Daredevil، Jessica Jones و Luke Cage یکی است اما باید این مسئله را قبول کنیم که “فرانک کسل” (Frank Castle) یک ابرقهرمان نیست. او حتی یک قهرمان هم نیست. او یک گرگ تنهای زخم خورده آسیب دیده و روان پریش است که با روشی خشونت بار درصدد برقراری عدالت است و در این راه قاضی دادگاه، شکنجه‌گر و اجراکننده حکم اعدام خود او است. ما در این فیلم شاهد هستیم که او از هیچ گونه خشونتی مضایقه نمی‌کند. از راه دور جنایتکاران را با اسلحه دوربین دار مورد هدف قرار می‌دهد یا دیوار اتاق‌ها را با خون آن‌ها نقاشی و رنگ آمیزی می‌کند و بدون هیچ ابایی مغز قربانیانش را برروی پارکت کف ساختمان‌ها پولیش می‌کند. در این زمانه‌ای که شهروندان آمریکا بدون هیچ مشکلی برروی هم اسلحه می‌کشند و یکدیگر را تا سر حد گلوله باران می‌کنند، بید از خود پرسید آیا این همان ضدقهرمانی است که کشور آمریکا هم اکنون نیاز دارد؟

این همان سوالی است که به ذهن تهیه کننده سریال “استیو لایت فوت” (Steve Lightfoot) در اتاق نویسندگان سریال رسیده است اما در پایان اپیزود ۱۳ و پایانی سریال شما متوجه می‌شوید که آن‌ها هیچ پاسخ قاطعی به این سوال نداده‌اند. به طور مثال “کارن پیج” (Karen Page) که مخالف کنترل سلاح‌ها بود، در صحنه‌ای خود گرفتار یک گروگان‌گیری شد، اگر اسلحه‌اش مانند همیشه در کیفش بود، در آن مخمصه گرفتار نمی‌شد.

سریال دچار مشکلاتی هم هست مانند روش‌های انتقام‌گیری “فرانک” قابل بخشیدن است اما او از لحاظ روحی نمره قبولی را نمی‌گیرد. اگرچه بعدهای سیاسی سریال اگر کنار بگذارید، می‌توانید حسابی از سریال لذت ببرید. صحنه‌های اکشن فیلم حسابی خوب کار شده‌اند مخصوصا در اپیزود دهم سریال جایی که شباهت‌های به فیلم Leon: The Professional پیدا می‌کند. و “جان برنثال” (John Bernthal) در نقش فرانک به عنوان یک ارتش تک نفره خشمگین قوی‌ترین و بهترین شخصیت دنیای مارول – نتفلیکس است.

طرفداران فیلم‌های کمیکی حسابی می‌توانند از این فیلم لذت ببرند و حداقل ۱۳ اپیزود هم که شده یک اکشن مارولی خوب تماشا کنند. برای دانلود فصل اول سریال The Punisher از اینجا اقدام کنید.

بررسی فیلم The Punisher از وبسایت Empire 

به قلم Dan Jolin  ترجمه محمد پارسی

 

دیدگاهتان را بنویسید