۱۴هیچ چیز فرح بخش تر از اون نیست که بشینید و فیلمی که پر از لحظات دلهره آور و پر از صحنه‌های اکشن هست را ببینید، فیلم‌هایی که مدتی ما را از دل مشغولی‌های زندگی عادی دور میکنند. چه کسی پیدا می‌شود که عاشق آن لحظه‌ای نباشد که وقتی یک نفر  قبل از اینکه یک ماشین را تیرباران کند قبل از آن یک جمله باحال بگوید و بعد انفجار صورت بگیرد.

فیلم‌های اکشن تقریبا از سال ۱۹۰۳ مسیر خود را تا به الان طی کرده‌اند، خیلی‌ها معتقدند که فیلم The Great Train Robbery اولین فیلم ساخته شده در این ژانر می‌باشد، این ژانر در دهه ۹۰ میلادی با وجود سرمایه گذاری‌های کلان و ستاره‌های نو ظهور به شکل چشمگیری پیشرفت کرد، فیلم‌هایی بزرگی همچون Terminator, Matrix, Die hard با به روی پرده رفتن فیلم جدید ماموریت غیر ممکن، این فیلم یکی از معدود فیلم‌های دنباله داری است که از دهه ۹۰ هنوز به روند خود ادامه می‌دهد. در ادامه با موی اسکرین همراه باشید.

با هم ۱۴ فیلمی که در دهه ۹۰ میلادی کمتر به آنها بها داده شده است را مرور می‌کنیم :

۱۴ . Mission Impossible

بدون شک یکی از فیلم‌های مهمی که تاثیر بسزایی در پیشرفت ژانر اکشن داشته است، اما در دهه نود و سال ۹۶ میلادی تنها یک فیلم عادی با بازی “تام کروز” بود که از یک سریال تلویزیونی الهام گرفته شده بود در حالی که سریال این اثر محبوب‌تر و داری قسمت‌های پیچیده تری بود. فیلم اول این سری فیلم‌های ماموریت غیر ممکن، بسیار خوب و دارای صحنه‌های اکشن بسیار بود.

speed

۱۳ . Speed

موضوع این فیلم کمی مسخره است، اتوبوسی که باید سرعتش را روی ۵۰ مایل بر ساعت حفظ کند وگرنه بمب منفجر خواهد شد. از این فیلم می‌شود به سرآغاز بازیگری “کیانو ریوز” در ژانر اکشن اشاره کرد. بدون فیلم سرعت شاید “کیانو ریوز” را در ماتریکس نمی‌دیدم، و بدون این فیلم شاید آن پرش احمقانه اتوبوس را شاهد نمی‌بودیم. این فیلم کمی لوس و احماقانه بود با این وجود فیلم جذابی برای دیدن بود.

Bad Boys

۱۲ . Bad boys

کارگردان سابق موزیک ویدیو‌ها، در سال ۹۵ با فیلم پسران بد چشم به هالییود گشود. این فیلم با بازی “ویل اسمیت” و “مارتین لارنس” دو کاراگاه اهل میامی است که با خبر می‌شوند اداره پلیس هروئین دزدیده شده است.
فیلمنامه‌ی این فیلم موضوع جدیدی را بیان نمی‌کرد اما کارگردانی “مایکل بی” در آن فیلم پایه گذار سبک اکشن‌های امروزی شد که بسیاری از کارگردانان این سبک از آن الهام می‌گیرند.، از این فیلم هم می‌شود به عنوان سر آغاز شکل گیری بازیگری “ویل اسمیت” اشاره کرد.

Judgment night

۱۱ . Judgment Night

شما شاید این فیلم را ندیده باشید، اما من به عنوان یک شهرونده شیکاگویی جز شاهد معدود فیلم‌های اکشن ساخته شده در شیاگو بودم. داستان این فیلم به اینگونه است که عده‌ای مسیر اشتباهی را به سمت یک منطقه خطرناک طی می‌کنند، این افراد شاهد قتلی در این منطقه می‌شوند و توسط مردی با بازی “دنیس لاری”، تعقیب می‌شوند.
بله، میدونم خنده دارد که “دنیس لاری” سردسته گروه خلاف کاری در شیکاگو در ۹۰ باشد.

Blade

۱۰ . Blade

امروزه سالیانه تقریبا شاهد پنج تا شش فیلم ابر قهرمانی هستیم،اما در سال ۱۹۹۸ اینگونه نبود، و “جوئل شوماخر” کارگردان بت من ، غوغایی به پا کرده بود، اما با این حال شرکت New line cinema در ان سال فیلم نیمه خون آشامی Blade را از مجموعه کمیک‌های مارول را ساخت. فیلمی با حضور “وسلی اسنایپ” که به او فرصتی را داده بود که هنرهای رزمی‌اش را به نمایش بگذارد.

Hard target

۹ . Hard Target

کاگردان افسانه‌ای ژانر اکشن : “جان وو”، اولین فیلم آمریکایی‌اش را در سال ۹۳ ساخت که این فیلم با بازی “ژان کلود ون دوم”، در موزد راننده حرفه‌ای به نام “چنس بوردو” که زنی را از دست گروه خلافکاری نجات می‌دهد و سپس به او کمک می‌کند تا پدر گمشده‌اش را بیابد.
این فیلم دقیقا متناسب با شرایط زمانی دهه نود ساخته شده، وقتی که قهرمان داستان ژاکت چرمی می‌پوشید و خلافکاران را میزد. شاید این بهترین اثر وو نباشد اما بی تردید ارزش وقت گذاشتن و تماشا را دارد.

Total recall

۸ . Total Recall

سخت است که این فیلم را “کم بها داده شده” نامید، از آن جهت که بسیار خاطره انگیز است. در حالی که در مقابل فیلم‌های فانتزی اکشن دیگری که “آرنولد شواتزنگر” بازی کرد بسیار نا چیز است و آنطور که باید و شاید از آن تمجید نمی‌شود، و نکته قابل ذکر اینکه کارگردان این فیلم، پال ورهون سازنده آثاری چون Robocup و Starship troopers می‌باشد.

Timecop

۷ . Timecop

از دیگر فیلم‌هایی فانتزی اکشنی که باید ببینید، فیلم پلیس زمان است که با بازی “ژان کلود”، روایت گر پلیسی است که در زمان سفر می‌کند. شاید کلیشه بنظر برسد که سیاستمداران از تکنولوژی برای مقابله با اهریمن‌ها استفاده کنند اما این فیلم، داستان فانتزی بسیاری خوبی دارد. مهم‌تر از همه اینکه از معدود فیلم‌های آینده گرا و سفر در زمان دهه ۹۰ می‌باشد.

True lies

۶ . True lies

این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های “آرنولد شواتزنگر” می‌باشد، فیلم ۱۹۹۴ که روایتگر مامور مخفی است که وقتی پی به مراوده همسرش با شخص دیگری می‌برد، زندگی‌اش دستخوش تغییراتی اساسی قرار می‌گیرد، و در همین حال تروریست‌ها در حال قاچاق سلاح‌های هسته‌ای به ایالات متحده هستند.
این فیلم ترکیب جالبی از اکشن ،کمدی و درام است و شاید بهترین فیلم اکشن دهه ۹۰ باشد. این فیلم هم همانند بقیه فیلم‌های دیگر زیر سایه فیلم‌های مشهور آرنولد شواتزنگر می‌باشد.

Face off

۵ . Face/off

به راحتی می‌توان گفت این فیلم بهترین فیلم اکشن، “جان وو” می‌باشد. و همینطور عجیب‌ترینِ آن‌ها. این فیلم در مورد مامور FBI “شان آرچر”
( جان تراولتا) می‌باشد که به عنوان مامور مخفی تغییر چهره می‌دهد و چهره‌اش را با شخصی به نام “کستور تروی” (نیکولاس کیج) عوض می‌کند، این عمل آنطور که انتظار می‌رفت پیش نم‌یرود و “کاستر تروی” کاملا تبدیل به “شان آرچر” می‌شود . این فیلم واقعا ارزش بارها دیدن را دارد.

Last action hero

۴ .Last action hero

صحبت از فیلم با موضوعات عجیب به میان آمد، بهتر این فیلم را از قلم نیاندازیم. این فیلم روایتگر پسرک جوانی به نام “دنی مدیگان” (آستن اوبرایان ) است که عاشق شخصیت “جک اسلتر” ( آرنولد شواتزنگر ) می‌باشد، یک روز به طرز جادویی خود را در یکی از فیلم‌های “اسلتر” می‌یابد، از آنجا فیلم به خود رنگ اکشن می‌گیرد و پسرک پی می‌برد که فیلم‌های اسلتر از زندگی واقعی نشات گرفته می‌شود. این فیلم توسط “جان مک تیرنان” ساخته شده است،کسی که سازنده فیلم‌هایی چون Die hard و Die Hard with a vengeance بوده است.

The rock

۳ .The Rock

از طرفداران Transformers معذرت می‌خواهم اما این فیلم بهترین اثر ساخته “مایکل بی” میباشد. این فیلم با بازی نیکلاس کیج به عنوان مامور اف بی آی ، و متخصص سلاح‌های شیمیایی و “شان کانری” در نقش زندانی سابق که از آلکاتراز می‌گریزد و اد هریس نیز در نقش نظامی سابق که تیمی خبره را تشکیل می‌دهد تا  آلکاتراز را تحت سلطه درآورند، اد هریس و همکارش کیج، قصد انتشار مواد شیمیایی در سن فرانسیسکو را دارند. این فیلم بی تردید کم بها داده شده‌ترین فیلم چند دهه اخیر است.

Con air

۲ . Con Air

“سایمون وست” با کارگردانی این فیلم یکی از بهترین آثار اکشن دهه ۹۰ میلادی را رقم زد. این فیلم روایتگر تکاور سابق ایالات متحده “کامرون پو” ( نیکلاس کیج ) است که به جرم قتل یک مرد به زندان می‌رود. پو خود را در یک هواپیما به همراه دیگر مجرمین می‌یابد، که این موضوع سبب می‌شود که کنترل هواپیما را به دست بگیرد. این فیلم دیالوگ‌های به یاد ماندنی از قبیل : “خرگوش رو برگردون تو جعبش” و یا “امروز تولد دخترمه، پس سعی نکن چیزیو باهام در میون بذاری ” بود.
دیگر نکته‌ای که این فیلم را جذاب می‌کرد حضور ستارگان فراوانی است که هرکدام یک فیلم را به تنهایی پیش می‌بردند.

Demolition man

۱ . Demolition man

مظلوم‌ترین فیلم این فهرست که آنطور که باید به آن بها داده نشد فیلم Demolition man می‌باشد
در این فیلم شاهد هنرنمایی “سیلوستره استالونه” هستیم که در نقش “جان اسپارتان” افسر پلیس لس آنجلس به دنبال دستگیری تبهکاری به نام “سایمون فینکس” می‌باشد، وقتی فینکس در حال ارتکاب جرم و قتل عده‌ای دستگیر می‌شود، هر دوی “جان اسپارتان” و “فینکس” مجکوم به زندان می‌شوند، فینکس در سال ۲۰۳۲ و سالی جرم و جنایت بسیار آسان است آزاد میشود. این فیلم جز معدود فیلم‌هایی است که با هر بار تماشای آن چیزهای جدیدی دستگیرتان می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید