فیلم Shape of water تمام منطق را از بین می‌برد. فیلمسازان زیادی نیستند که بتوانند مخاطب را سوگوار کند و در داستان عاشقانه بین نگهبان زن خجالتی و مرد ماهیگیر گریه کنند. این فیلم همچنین از منطق دفاع میکند: حقیقت این است که بازیگران به جان اسنو ؛ تیریون لنیستر و مادر اژدها مربوط می‌شوند. در ادامه با موی اسکرین همراه باشید.

“ونسا تایلر” (Vanessa Taylor)  که فیلمنامه این فیلم را به همراه کارگردان فیلم “گیلیرمو دل تورو” ( Guillermo Del Toro) گفتدکه چیزی جز شکرگذاری از اینکه عضوی از تیم تولید این فیلم است، ندارد و باعث افتخارش است که با سریال Game of Thrones با این فیلم در ارتباط است.

تیلر که نویسنده و تهیه‌کننده اجرایی در سریال‌های HBO می‌گوید که سریال GOT ممکن است در ابتدا متفاوت‌تر از این فیلم به نظر برسد اما موضوعی که درباره  GOT دوست داشتم، دقیقا همان چیزی است که در مورد این سریال دوست داشتم.

“هر دو سریال با استفاده از عناصر ژانر خود برای کشف ویژگی‌های خاص احساسات انسانی بود و حتی اگرچه GOT در زمان و مکانی نامربوط تنظیم شده باشد اما بسیار با فیلم Shape of water مرتبط است. من فکر می‌کنم که چرا گیلرمو من را استخدام کرده، در واقع تقریبا، من هیچ وقت از او درخواست نکردم.”

عقل متعارف می‌گوید که تایلر  مهره کلیدی برای نوشتن فیلم‌نامه‌های شخصیت قوی زنان و عاشقانه خواهد بود. اما عقل متعارف در مورد این فیلم پاسخ نمی‌دهد. تایلر زمانی که برای اولین بار با دل تورو ملاقات کرد، در مورد او گفت: ” او در حال حاضر ایده عاشقانه داشت؛ او برای مدت طولانی درباره بخشی از داستان فکر کرد. او می‌دانست از آن بخش از داستان چه می‌خواهد.” اما زیر مجموعه‌های داستانی مثل طرح روسی سطحی‌تر بودند. این‌ها احتیاج به تفکر دارند. ان‌ها احتیاج به درخشیدن دارند. اما عاشقانه‌ها همیشه قلب گیلرمو را تسخیر می‌کنند.”

فیلم Shape در سال ۱۹۶۲ در طول دوره KENNEDY -CAMELOT قرار دارد. همه چیز به نظر می‌رسد در سطح خوبی است؛ اما این فیلم ثابت می‌کند که رویای آمریکایی تنها با همجنسگرایان یا افراد ناتوان جسمی و افراد رنگین پوست اشتراک گذاشته نمی‌شوند.

در مورد اولین ملاقات‌ها که بین آن‌ها رخ داد، تایلر گفت:” ما درباره ایده فیلم ااز دیدگاه خارجی‌ها صحبت کردیم ” این فیلم پر از مردمانی است که هنوز در بند هستند. داستان عاشقانه دو نفر که صحبت نمیکنند ؛ اما سرانجام برقراری ارتباط انها بیشتر از هر کس دیگری است.”

“داستان عاشقانه بین الیسا ( SALLY HAWKINS) و موجودات ابزی که نمی‌توانند صحبت کنند (DOUG JONES) این ایده دل تورو که عشق  شما را خاموش می‌کند، را نشان می‌دهد. من فکر می‌کردم این باید مثل یک فرصت خوبی باشد. تنها سوال من این است که ایا مخاطب این واقعیت را که “سالی” درون موجود آبزی نهفته است را خریداری میکند؟ اما سپس من فهمیدم؛ او عجب داستان گوی بصری با استعدادی است، اما من شرط میبندم که او میتواند.

این فیلم که نامزد دریافت ۱۳ جایزه اسکار شده است، در دادگاه به عنوان سرقت ادبی متهم شد. زمان این شکایت بسیار مشکوک است و دقیقا در همان هفته‌ای است که رای گیری نهایی اغاز شده است، این شکایت مطرح گشت. . هر کسی که شکایت مطرح شده را مطالعه کند، در خواهد یافت که شباهت چندانی بین ” شکل اب ” و نمایش نوشته شده توسط “پاول زیندل” فقید در ۱۹۶۹ وجود ندارد. این فیلم به فیلم‌های ” Splash” ، ” ویلی ازاد ” و ” دیو و دلبر ” شباهت بیشتری دارد ولی از همه انها متمایز است. نمایشنامه زیندل به رمان ” روز دلفین ” شباهت دارد .

او درباره طرح دعوی در دادگاه پرسید، تایلر گفت”من با ان غمگین هستم . گیلرمو بطور شگفت اوری سخاوتمند است. این داستان واقعا یک داستان از قلب او است  و من فکر میکنم مخاطبان  به خلوص بصری او و خلوص شخصی او پاسخ خواهند داد. اگر کسی به او حمله کند، قلب من بدرد خواهد آمد. این در مقایسه با یکپارچگی کل پروژه متناقض است. “

شرکت Searchlight تولیدکننده فیلم این شکایت را بی اساس خواند و افزود به نظر می‌رسد که  طرح این شکایت با زمان رای گیری جایزه اسکار مطابقت داشته باشد تا به استودیوی ما فشار وارد کند تا از هدفی که داریم دور بمانیم.

تقریبا هر فیلم موفق با مشکلات قضایی مشابهی مواجه می‌شود برای مثال ” E. T EXTRA TERRESTRIAL “،فانتزی کلاسیک استیون اسپیلبرگ درباره روابط میان انسان و موجودات دنیاهای دیگر، مثال خوبی برای درگیری قضایی و دادگاهی برای یک فیلم موفق است. دادگاه سرانجام رای بر عدم شباهت بنیادی میان فیلمET و داستان قبلی آن صادر کرد.

در پایان تایلر اعلام کرد که به سمت روشن قضیه نگاه می‌کند و به این فیلم و تمام آدم‌هایی که به این فیلم واکنش نشان داده‌اند، افتخار می‌کند و گفت:

“این یک تجربه فوق‌العاده هیجان انگیز بود.”

دیدگاهتان را بنویسید