چند روزی بیشتر به آغاز سال نو باقی نمانده است و ما در تیم موی اسکرین تصمیم گرفتیم تا فهرست سریال‌های عیدانه را برای شما تهیه کنیم که شامل ۱۰ سریال کوتاه می‌شود که می‌توان در دوران تعطیلات عید به تماشای آن نشست. مبنای انتخاب این سریال‌ها تعداد کم قسمت‌های آن‌ها بوده است و اینکه فصل بعدی اکثر این سریال‌ها چند وقت دیگر منتشر خواهد شد و همین فرصت عید می‌تواند شما را برای فصل بعدی سریال‌ها آماده کند. پس با تیم مووی اسکرین همراه باشید تا ۱۰ سریال برتری که می‌شود در ایام عید تماشا کرد را باهم مرور کنیم.

پیشنهاد سردبیر: محمد مهدی مبارکی

 Legion

اگر لیستی از بهترین آثار سال گذشته تلویزیون کابلی تهیه شود؛ Legion در صدر لیست قرار دارد. سریالی که توانست شخصیت ناشناسی از دنیای کامیکی مارول را تنها در هشت قسمت به یکی از معروف‌ترین آن‌ها تبدیل کند. فصل دوم این سریال محبوب قرار است ۱۴ فروردین از شبکه اف‌ایکس پخش شود. به همین خاطر ما فرصت را غنیمت شمردیم و فصل اول این سریال را در لیست سریال‌های عیدانمان قرار دادیم. در فصل اول لژیون ما شاهد “دیوید هالر”  با بازی “دن استیونز” هستیم. شخصیت جهش یافته‌ای که در کودکی به اسکیزوفرنی مبتلا شده و بدون شناخت به باطن اصلی مریضی، در جامعه زندگی می‌کند. سریال از همان دقایق نخست به ما می‌فهماند که شما با یک شخصیت ابرقهرمانی مانند سوپرمن و یا مردعنکبوتی رو به رو نیستید. شخصیتی که برعکس آن‌ها، به فکر نجات دادن گربه پیرزن از بالای درخت کاج نیست. به فکر نجات دنیا نیست. حتی به فکر نجات خودش هم نیست؛ چه برسد به شخص دیگری. همین باعث شد که لژیون از دید من به یکی از بهترین سریال‌های سال ۲۰۱۷ تبدیل شود. البته؛ لژیون به هیچ وجه بی‌نقص نیست. اما برای فصل اول از خیلی از سریال‌های این روزهای مارول مانند Inhumans بهتر است و صد‌ها برابر از آن‌ها با ارزش‌تر است. پس اگر در برنامه عیدتان سه چهار روز سفر هستید و می‌خواهید بعد از سفر و خوش‌گزارنی، اقدام به دیدن یک سریال دیوانه کننده با یک پایان درگیرکننده کنید؛ از همین حالا هشت قسمت از فصل نخست Legion  را از مووی اسکرین دانلود و برای عیدتان نگه دارید.

 Fargo

فارگو؛ نامی که اگه سریال باز باشید، به طور حتم در این چندسال به گوشتان خورده و یا حداقل به پای تماشای یک فصل آن نشستید. سریالی که در هر فصل ما را وارد پرونده‌ای واقعی در نقاط مختلفی از کره خاکی می‌کند. پرونده‌هایی که از یک چیز کوچک شروع و با یک کشتار عظیم به پایان می‌رسد. واقعا سخت است که بگویم به سراغ کدامیک از سه فصل بی‌نظیر فارگو بروید. شاید با گفتن این جمله حجت من به شما بر سر این سریال تمام شود: نویسنده و کارگردان هر سه فصل سریال فارگو برادران “کوئن” هستند. برادرانی که کارنامه کاریشان بی نظیر است و نیاز به تعریف ندارند. به طور حتم اگر با این دو برادر آشنا باشید همین حالا با گفتن “گوربابای بقیه سریالا، چرا این طلای نایابو زودتر پیدا نکردم” و … به صفحه دانلود فارگو مراجعه می‌کنید. اما برای گروه دیگری که با این دو برادر آشنا نیستند؛ نوشتن خلاصه‌ای از هر سه فصل کار احمقانه‌ای است. در کل‌ می‌توانم بگویم که اگر می‌خواهید یک فرد ساده در در منجلابی از مشکلات ببینید ( همراه با کشتار فراوان ) فصل اول را دانلود کنید. اگر می‌خواهید بفهمید که یک تصادف چه تاثیری در زندگی یک زوج می‌گذارد فصل دوم را تماشا کنید. و اگر می‌خواهید ببینید که یک دیوانه چگونه می‌تواند یک پارکینگ‌دار را به اوج شهرت و بعد از آن به عمق کثافت‌کاری  فرو برد؛ همین حالا فصل سوم را دانلود کنید. در آخر هم بگویم که هیچ فصل به فصل دیگر مرتبط نیست و هر فصل روایت‌گر یک داستان جدید است.

Rick and Morty

“ریک و مورتی” با اقتدار بالاتر هر سریال ۲۰ دقیقه‌ای کمدی، چه انیمیشن و چه غیر آن، قرار دارد. هیچوقت اولین باری که این سریال بی‌نظیر را دیدم فراموش نمی‌کنم. اصلا نفهمیدم که چطوری زمان با سرعت گذشت و یک فصل آن را دیدم. بی‌شک دانلود فصل اول به صورت کامل یکی از بهترین حرکت‌های کل عمرم را رقم زد. ما در این سریال انیمیشنی که ۲۰ دقیقه‌ بیشتر نیست؛‌ با ماجراجویی‌های یک پدربزرگ دیوانه و یک نوه افسرده رو به رو هستیم. پدربزرگی که در همان نگاه اول می‌توانید به شخصیتش پی ببرید. شخصیتی که هر کاری دلش را می‌خواهد انجام می‌دهد، هرچه بخواهد می‌گوید و زیر بار حرف هیچکس نمی‌رود. در آن سو نوه‌ای با نام “مورتی” رو به رو هستیم. پسرکی که افسردگی از سر و بالش می‌ریزد. به شدت به حرف‌های بقیه توجه می‌کند و زیر بار حرف هرکسی می‌رود. حال شما این دو رو کنار هم قرار بدهید و ببینید به چه ترکیب فوق العاده‌ای دست پیدا می‌کند. بله؛ باور کنید از یک پدربزرگ مخترع و پسرک افسرده می‌توان بهترین سریال تمام طول تاریخ تلویزیون را به وجود آورد. شاید پیش خودتان بگویید که چرا سریالی که سه فصل از آن گذشته را در لیستی قرار دادیم که بیشتر عناوین داخل آن کمتر از ۱۰ قسمت دارند. باید در جواب بگویم که شما با یک سریال ۲۰ دقیقه‌ای رو به رو هستید. سریالی که کل سه فصل آن کمتر از ۱۰ ساعت وقت شما می گیرد. پس می‌توانید با دیدن روزانه ۱ ساعت از این سریال، بهترین عید عمرتان را رقم بزنید. برای دانلود این اثر می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

The Adventures of Tintin

چرا در تمام این لیست از سریال‌هایی که امسال پخش شدند باید صحبت کنیم؟ بیایید به ۲۷ سال پیش برگردیم. در آن زمان هم شبکه HBO قولی برای خودش بود و سریال‌های بزرگی را پخش می‌کرد. یکی از آن سریال‌ها که توانست به موفقیت اثر بیافزاید؛ ماجراجویی‌های “تن‌تن” بود. یک سریال بی‌نظیر که در ۳ فصل و ۳۹ قسمت ۲۲ دقیقه‌ای پخش شد. از هر زاویه به این سریال انیمیشنی نگاه کنید؛ می‌توانید به فوق العاده بودن اثر پی ببرید. در این سریال با شخصیت معروف دنیای کتاب‌ها و کامیک‌ها، “تن‌تن”، روبه‌رو هستیم. یک کارآگاه جوان که در‌ تمام قسمت‌ها به یک‌باره خودش را در یک سرقت، قتل و یا دزدی می‌بیند و به دلیل جسور و کنجکاوی بیش از اندازه‌اش به کارآگاه آن پرونده تبدیل می‌شود. اگه تا به این لحظه هنوز نتوانسته‌اید این اثر فاخر را ببینید؛‌ می‌توانید نسخه دوبله فارسی “ماجراجویی‌های تن‌تن” را از سایت مووی اسکرین دانلود کنید. بی‌شک یکی از بهترین تجربیات دنیای انیمیشن‌های تلویزیوینی را “تن‌تن” برای شما رقم خواهد زد.

American Gods

مثال «هیچکس از فردای خودش خبر نداره» دقیقا خط مشی اصلی داستان جدیدترین ساخته شبکه Starz و خالق سریال محبوب “هانیبال” است. “خدایان آمریکایی” را باید در لیست سریال‌های خط شکن عادت‌های تکراری شبکه‌های تلویزیونی قرار داد. سریالی با داستانی بی‌ظیر، شخصیت پردازی کم‌نقص و بازی‌های فوق‌العاده. “خدایان آمریکایی” راوی ماجرای یک خدای قدیمی است که برای ادامه راهش نیاز به یک دستیار دارد. دستیاری که اواخر زندانش را سپری می‌کند و می‌خواهد به خانه برگردد. اما به یک باره خبر مرگ معشوقه‌اش به وی‌ می‌رسد و به یک‌باره دنیای زیبایش (شاید بگوید که یک زندانی که چند سال از معشوقه‌اش دور است؛ چه دنیای زیبایی داره؟ باور کنید دنیای بعد از آزادیش از دنیای قبل آزادیش بی‌رحم‌تر، عذاب آورتر و مجهولُ الحال‌تر است. پس بیاید قبول کنیم که دنیای زیبایی داشته) به کلی تغییر پیدا می‌کند و وارد یک جنگ می‌شود. جنگی که بین دو نژاد و یا دو کشور نیست؛ بلکه بین دو خدا است. خدای جدید و خدای قدیمی. باور کنید داستان این اثر یکی از اورجینال‌ترین داستان‌ّهاایست که در این چند ساله دیده و شنیده‌اید. در آخرین کلام می‌توانم بگویم که سریال “خدایان آمریکایی” برای آن دسته از سریال‌ دوستانی که عاشق ژانر درام و خیال‌پردازی هستند و می‌خواهند جنگ بین دو خدای جدید و قدیمی که هردو به دنبال جمع کردن یک دار و دسته از خدایان هستند، ببینند؛ بهترین گزینه سریال عیدانه را شکل می‌دهد. به دلیل مشکلاتی نمایشی، نمی‌توانیم این سریال را روی سایت آپلود کنیم؛ اما با کمی جستجو در نت می‌توانید این اثر را دانلود و از دیدنش لذت ببرید.

پیشنهاد سردبیر: محمد پارسی

Westworld

اولین باری که شنیدم “جاناتان نولان” و “جی. جی. آبرامز”  قرار است برای شبکه HBO سریال Westworld بسازند، کمی به فکر فرورفتم و با در نظر گرفتن فیلم سینمایی Westworld ساخته سال ۱۹۷۳  شکست سختی را برای این مردان خلاق متصور شدم. اما با تماشای تنها دو اپیزود درودهای فراوان را نثار آن‌ها نمودم. فصل اول سریال Westworld داستان یک پارک با تم غرب وحشی را به نمایش می‌گذارد که در آن قادر به انجام هرکاری که فکرش را بکنید، از غارت گری و کشتن تا فداکاری و عشق وعاشقی هستید. روایت داستانی پیچیده، دیالوگ‌های فوق سنگین و فلسفی و همچنین شخصیت پردازی کم نظیر این سریال را به یکی از بهترین سریال‌های سال ۲۰۱۶ تبدیل کرد. یکی دیگر از دلایل حضور این سریال در لیست عیدانه ما بازی خارق العاده بازیگران آن از جمله “سر آنتونی هاپکینز”، “ایوان راچل وود” و “تاندی نیوتون” است. فصل اول سریال در ۱۰ اپیزود منتشر و فصل دوم این سریال در تاریخ ۳ اردیبهشت منتشر خواهد شد. پس اگر در ایام نوروز وقت خالی دارید و به دنبال یک Inception دیگر از نولانی دیگر می‌گردید،‌به هیچ وجه این سریال را از دست ندهید.

Altered Carbon

به جرئت می‌توانم بگویم که کمتر سریال علمی تخیلی در این چندسال اخیرتوانسته است نظر من را به خود جلب کند اما سریال Altered Carbon سریالی است که پس از دیدن آن را به تمامی کسانی که دیده‌ام (حتی در خیابان) پیشنهاد داده‌ام. سریال Altered Carbon محصول ۲۰۱۷ شبکه Netflix است و شما را وارد دنیایی سایبرپانکی می‌کند که کاملا یادآور سری‌ فیلم‌های Blade Runner است. داستان این سریال علمی- تخیلی در آینده دوری روایت می‌شود که انسان‌ها فراتر از آنچه تصور کنید رفته‌اند و مرگ را به کنترل خود درآورده‌اند و دیگر برای خود خدایی می‌کنند. ایده سریال Altered Carbon کاملا جدید و نو است و می‌تواند آغازگر تم جدیدی در سبک علمی تخیلی باشد. پیچش‌های داستانی و غافل‌گیری‌های پشت سرهم سریال ما را متقاعد کرد تا آن را در لیست خود حاضر کنیم و برای ایام عید به شما پیشنهاد تماشای آن را بدهیم. پس اگر طرفدارسبک علمی تخیلی هستید درنگ نکنید و ۱۰ قسمت این سریال را از موی اسکرین دانلود کنید و اگر طرفدار این سبک نیستید، به امتحانش می‌ارزد.

A Series of Unfortunate Events

شاید خیلی از ما فیلم سینمایی A Series of Unfortunate Events محصول سال ۲۰۰۴ به کارگردانی “برد سیلبرلینگ” را دیده باشیم. در سال ۲۰۱۶ شبکه Netflix سریالی با همین نام را تولید کرد. داستان سریال “مجموعه‌ای از وقایع ناگوار” داستان سه خواهر و برادر را پس از مرگ پدر و مادرشان روایت می‌کند که تحت قیمومیت یکی از اقوام خود با نام “کنت اولاف” با بازی “پاتریک نیل هریس” قرار می‌گیرند و در این بین اتفاقات ناگوار و تلخ زیادی برای آن‌ها رخ می‌دهد. شاید تم کودکانه این سریال یکی از دلایلی است که من را به خود جذب کرد. سازندگان این سریال وقایع تلخ و ناگوار را به طرزی بسیار جالبی به نمایش می‌گذارند تا مخاطب کودک و نوجوان هم بتواند آن را به تماشا بنشیند. یکی از نقاط قوت این سریال نقش آفرینی “نیل پاتریک هریس” است که به طرزهنرمندانه‌ای در هرنقشی که شما فکرش را کنید، بازی کرده است. این سریال که از روی رمانی با همین نام از “لمونی اسنیکت” اقتباس شده است و حتی در این سریال شخصیت “لمونی اسنیکت” هم به عنوان راوی حضور دارد و می‌تواند برای عاشقان رمان و کتابخوانی انتخاب مناسبی باشد. فصل اول این سریال در ۸ اپیزود منتشر گشته است و فصل دوم آن نیز هم در تاریخ ۱۰ فروردین به صورت کامل منتشر خواهد شد.

۱۳Reasons Why

انتخاب دیگر من برای لیست عیدانه سریالی با اقتباس از رمان “جی اشر” با نام  “Reasons Why 13” است. این سریال در ۱۳ قسمت به ۱۳ دلیل خودکشی دختر جوانی به نام “هانا بیکر” می‌پردازد. در قسمت به قسمت این سریال می‌توان شاهد تکامل و رشد شخصیت‌ها و آشنایی به یکایک آن‌ها باشیم. سر انتخاب این سریال کمی شک داشتم چون که تم تلخ و ناراحت کننده آن ممکن است دوران تعطیلات و عید شما را به کامتان تلخ کند اما در روبروی آن دلایل محکمی زیادی وجود دارد که نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشی کرد. هنوز هم تغییر رنگ فیلتربندی تصویر در هنگام سوییچ زمان حال و فلش بک‌ها را فراموش نکرده‌ام که چگونه کارگردان و عوامل سریال با زیرکی فراوان حس غم و افسردگی را با رنگ آبی تیره در جای جای فیلم قرار داده‌اند. اکثر بازیگران این سریال را جوانانی تشکیل داده‌اند شاید اولین تجربه جدی آن‌ها در عرصه بازیگری باشد اما این امر باعث نشده که سریال از این جنبه ضربه بخورد و چه بسا تعدادی از آن‌ها مانند “کاترین لنگفورد” یا “دیلان مینت” به صورت جدی وارد حیطه بازیگری شدند. اگر خواهان تماشای سریالی عاطفی و در عین حال غم انگیز می‌گردید، بدون شک ۱۳ Reasons Why انتخاب درستی خواهد بود.

The Handmaid’s Tale

در آینده‌ای نچندان دور اکثر زنان قدرت باروری خود را از دست داده‌اند و تعدادی که هنوز قادر به باروری و فرزندآوری هستند باید نقش تولید کننده سران و بزرگان “گیلعاد” باشند. “بروس میلر” کار بزرگی را انجام داده است. او با اقتباس رمان “مارگارت آتوود” سریال “سرگذشت یک ندیمه” رابرای شبکه Hulu ساخته است که هرجایزه‌ای را که شما می‌شناسید، را برده است و نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب کرده است و حالا بدون هیچ رحمی در لیست ما قرار دارد. “سرگذشت یک ندیمه” در روایت بی رحم است و اگر لحظه‌ای حواستان پرت شد، به طرز دردناکی شما را بهتان یادآور می‌شود. داستان سرگذشت یک “ندیمه” با بازی “الیزابت ماس” را به تصویر می‌کشد که در حکومت استبدادی “گیلعاد” به بردگی فرزندآوری کشیده است. همین کافی است که در Emmy و Golden Globe امسال این سریال به عنوان بهترین سریال تلویزیونی انتخاب شده است. فصل اول این سریال در ۱۰ اپیزود منتشر شده است و فصل دوم سریال در ماه آپریل (فروردین و اردیبهشت) پخش خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید