فیلم The Greatest Showman  (بهترین شومن) با بازی بازیگران معروفی همچون «هیو جکمن»، «زک افرون» و «میشل ویلیامز» فیلمی از زندگی واقعی فینیاس تیلور بارنوم نمایش گردان معروف آمریکایی است که باخلق نمایش‌های بزرگ و اعجاب‌انگیز دنیا را به وجد آورد. شاید بتوان ازاین فیلم به عنوان تولدی دوباره برای ژانر موزیکال با چاشنی داغ از رقص و موسیقی‌های بی‌نظیر در نظر گرفت.

پی تی بارنام پسر یک خیاط فقیر که استعداد کم‌نظیری در تشخیص و تشکیل ممکن از ناممکن‌ها دارد‌ با راه انداختن سیرک بزرگی پر از افراد متفاوت و خاص هنجار شکنی کرده و البته که چند باری هم شکست میخورد.

فیلم The Greatest Showman

در ابتدای فیلم شاهد سرگذشت سریعی از زندگی کودکانه او و نحوه آشنایی با همسرش که دختر یکی از ثرومندان شهر نیز هست خواهیم‌بود. بارنام برای خرید ساختمان قدیمی موزه وثیقه‌ای دروغین امانت بانک گذاشته و سپس با پیشنهاد دخترانش از افراد زنده‌ای که مردم مایل به دیدن ان‌ها باشند شروع به کار می‌کند. اغاز کار با سیاست های جالب او خوب پیش می‌رود تا جایی که حتی از منتقد مخالف خود نیز به نفع سیرک و کارش استفاده می‌کند، میتوان گقت طبع امیدوار و شکست ناپذیر او باعث اوج گرفتن و موفقیتش می‌شود. پی تی بارنام با متقاعد کردن فیلیپ, نمایش نامه نویس معروف و پولدار با بازی «زک افرون» برای پیوستن به سیرک و سپس جنی لیند خواننده‌ی بسیار خوش‌صدا و معروف فرانسه که به بلبل سوئدی نیز شناخته می‌شود با بازی «ریکا فرگوسن» روز‌به‌روز به شهرت و ثروت خود می‌افزاید و خوب اینجاست که حتی ببینده خواهد فهمید زمان سرازیری فرا رسیده است چرا که بارنام که حالا جایگاه بالاتری پیدا کرده، با پشت کردن به دوستان و همکاران خود و بی توجهی به خانواده‌اش وارد مسیر شکست خود می‌شود.

این فیلم سرشار از تکرار و کلیشه‌های همیشگی دنیای سینماست, مسیر قابل پیش بینی کاراکترها نه تنها توی ذوق نمیزد گرچه به عقیده‌ی من این نوع تکرار هر از چند‌گاهی لازمه, دیدن پیشرفت کسایی که مقامی ندارند ولی در تلاش هیچوقت کم نمیارند یا کسانی که با وجود رویاهای بزرگ و پر‌‌رنگشون ولی جامعه و اطرافیان اون‌ها رو مجبور به قبول یه راه مشخص میکند.

فیلم The Greatest Showman

فضای تقریبا فانتزی سریال که با وجود سرگذشت نقریبا ناخوشایند کاراکتر‌های فیلم دیدن آن‌ را دلنشین‌تر میکند و موسیقی‌هایی که درد این قشر مهم جامعه را به زبان می‌آورد شاید ناراحت‌کننده ولی داستان رو واقعی‌تر جلوه میدهد. شخصیت همسر بارنام زنی خونگرم, فداکار و مادری مهربان با هنرمندی «میشل ویلیامز» که هیچگاه از حمایت بارنام دست نمیکشد. «میشل ویلیامز» با ارائه کاری درخور و قابل‌قبول و دو دختر شیرین و زیبای ان‌ها نیز باعث زیباتر‌شدن صحنه‌های خانوادگی می‌شوند.

شخصیت فیلیپ«Zac Afron » نیز یکی از پردازش‌های جالب فیلم از کسانی است که به خاطر خانواده و بار اجتماعی مجبور به ترک رویاهایشان می‌شوند; زک افرون با آن نگاه‌های خاص و اشک حلقه‌زده توی چشماش برای ان ویلر با بازی «زندیا» دختر بندباز که جزّ دسته آدم‌های عجیب شمرده میشود که البته در طول فیلم به هیچ عنوان از تفاوتش نام برده نمیشود و اگر شما نیز کنجکاو بودید مشکل این دختر زیبای رانده شده از جامعه چیست، او و برادرش به خاطر تفاوت نژاد‌ها مورد تبعبض قرار می‌گرفتند ولی فیلیپ کاملا به او دلباخته است و حتی برای نجات او دل به آتش میزند که نمونه بارز کامل شدن این‌ شخصیت است.

فیلم The Greatest Showman

در بین شخصیت های خاص فیلم کسی که شاید بیش از بقیه به چشم بیاید زن چاق با سبیل‌های پرپشت و مشکی به نام لتی با بازی« کیلا ستل» است که با صدا و شخصیت ماوراییش دل ببینده را می‌لرزاند. لتی با اینکه شخصیت فرعی فیلم است ولی با آن ظاهر فراموش‌نشدنی و مهم تر از آن شخصیت محکم و کوبنده‌اش که حاظر به سکوت دوباره و پنهان شدن نیست در ذهن ماندنی خواهد شد زیرا که ماجرای او نقریبا کامل روایت می‌شود.

«هیو جکمن» بازیگر توانای ۴۹ساله‌که تجربه کارهای موزیکال را در کارنامه خود دارد و شاید‌ واقعا با دیدن فیلم نتوان شخص بهتری برای این نقش در نظر گرفت.

فیلم بزرگترین شومن یا برترین شومن توسط کارگردان تازه‌کار و پر شور و شوق یعنی مایکل گریسی کارگردانی شده است. موسیقی‌های این اثر هم توسط برندگان جایزه اسکار یعنی «بنج پاسک» و «جاستین پاک» که فیلم فوق‌العاده محبوب «la la land »‌را هم در رزومه کاری خود دارند ساخته شده است.

یکی از نقاط قوت سریال رقص و اهنگ‌های بسیار هماهنگ  آن است ،رنگ و لعاب خاص لباس‌ها و شخصیت‌های مختلف که کنار هم در حال رقصیدن و خندیدن هستند همراه با ترانه‌های فوق العاده گروه سازنده‌ی معروف لا لا لند صحنه‌های جالبی خلق میکند که دیدنشان حتی بیشتر از یک‌بار هم خالی از لطف نیست .

لحظات اخر فیلم که با سوختن ساختمان و حاصل دسترنج بارنام و افراد سیرک و همچنین رسوایی دروغینی که جنی برای پی تی فراهم میکند و چریتی همسر وفادار او که همیشه همراهش بوده حالا ترکش میکند همگی پایان کار بارنام را قطعی‌تر جلوه میدهند ولی بار دیگر با نمایشی دلنشین و البته فانتزی که با رقص و آواز نیز همراه است برمیخیزد و با بر پایی چادر سیرک ادامه کارش را جشن میگیرد و کار نمایش را به دوست و همکارش فیلیپ میسپارد.

فیلم The Greatest Showman

البته پی تی بارنام واقعی در سیرکش افراد بسیار متفاوت‌تر نسبت به فیلم را به سیرک دعوت میکند که مردی با سه‌سر نیز جز آن‌ها بوده ولی سازندگان به همینجا بسنده میکنند شاید به این دلیل که اکثر افراد حاظر در فیلم در دنیای امروزی عجیب تلفی نمی‌شوند مانند فرد زال; کوتوله; خواهرو بردار سیاه پوست.

باچشم‌پوشی از اشکالات ریز و ایرادات کمی که فیلم دارد میتوان آن را اثری مملو از دیالوگ و جملات دوست‌داشتنی و به یاد‌ماندنی دانست متن‌های موسیقی که همگی به جا و بسیار ماهرانه سروده شده‌اند، اینکه مفهوم کلی داستان، قصد و هدف فیلم به بیننده القا میشود. بازی خوب همه بازیگران چه فرعی و چه اصلی همه قابل قبول است و ارزش یک بار دیدن را حتما خواهد داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید