در بسیاری از لحظات، فصل اول سریال Westworld تماما به دنبال تعیین مکان “هزار تو” (Maze) بود. اما تهیه کننده این سریال “جاناتان نولان” قول داده است تا فصل دوم این سریال “به صورت بی پایانی معما نسازد” و به بسیاری از معماهایی که پس از آخرین قسمت فصل اول (The Biacameral Mind) پاسخ دهد.

“نولان” در این باره گفته است که “ما دوست داریم تا در پایان این فصل دِین خودمون رو ادا کنیم” اما اگر او می‌خواهد حرفش زمین نخورد باید به سوال‌های زیادی پاسخ دهد که ما سعی کردیم تا مهم‌ترین آن‌ها را برای شما مطرح کنیم. پس با موی اسکرین همراه باشید تا به ۹ سوالی که فصل دوم سریال Westworld باید به آن پاسخ گوید را بررسی کنیم.

۱- فورد واقعا مرده است؟

اگرچه مدیر و خالق پارک Westworld دکتر “رابرت فورد” (آنتونی هاپکینز) توسط “دلورس” (ایوان راچل وود) به قتل رسید اما نولان به طرفداران هشدار داده است تا از خود چیزی را فرض نکنند و خود “هاپکینز” در سال ۲۰۱۶ اعلام کرده بود که سرنوشت او در سریال هنوز در هوا معلق است.

البته نظریه‌ای نیز توسط طرفداران مطرح شده است که بدل میزبانی از فورد ساخته شده است و به جای او کشته شده است و فورد واقعی هنوز زنده است. یا شاید هم فورد واقعی ممکن است مرده باشد و “هاپکینز” در فصل دوم بصورت بدل میزبان ظاهر شود. (میزبانی که فورد شخصا در زیرزمین می‌ساخت را یادتان می‌آید؟ طرفداران فکر می‌کنند که او همان بدل ناتمام فورد می‌باشد.)

ما در فصل اول نسخه جوان “فورد” را در فلش بک‌ها دیدیم. با اینکه برای این فلش بک‌ها از جلوه‌های ویژه برای جوان‌تر کردن “هاپکینز” استفاده می‌شد اما در این فصل از بایگر جدیدی استفاده شده است.

۲- چگونه ویلیام به مرد سیاه پوش تبدیل شد؟

قسمت پایانی فصل اول (The Biacameral Mind) تایید کرد که “ویلیام” (جیمی سیمپسونز) در واقع نسخه جوان‌تر همان “مرد سیاه پوش” (اد هریس) است اما ناگفته‌های بسیاری از این شخصیت باقی مانده است. “جیمی سیمپسونز ر این باره گفت:

“تعدادی سوال باقی مانده است که آن‌ها باید به ما جواب دهند مثل اینکه چگونه این تغییر شخصیت رخ داد و برای او و برای بقیه افراد دارد”

“سیمپسونز” در فصل دوم سریال نیز حضور دارد و درحالیکه او در مورد خط داستانی فصل دوم چیزی را افشا نمی‌کند اما او امیدوار است که در فصل جدید شاهد وقایعی که مابین شکست عشقی “ویلیام” و “دلورس” تا زمان تبدیل شدن او به “مرد سیاه پوش” رخ داده است، باشیم.

۳- چه بر سر لوگان آمد؟

“بن بارنس” در فصل اول در نقش “لوگان”، پسر ثروتمند و خوش گذرانی ظاهر شد که پس از درگیری با “ویلیام” بصورت دست بسته، برهنه  بر پشت یک اسب در پارک رها شد و دیگر از او خبری نداشتیم تا اینکه حضور او در فصل دوم سریال تایید گشت.

شخصیت “لوگان” بصورت مختصری در تریلر جدید این فصل در در دنیای خارج از پارک نشان داده شد و اینطور به نظر می‌رسید که هنوز هم از حرکت “ویلیام” در شوک و به حالت عادی برنگشت است.

در فصل اول سریال ویلیام به لوگان که جانشین و وارث  رئیس شرکت دلوس (شرکت مادر و صاحب سهام پارک Westworld) گفت: “فکر کنم پدرت به کسی نیاز دارد که کمی بیشتر باثبات باشد. تو بی پروا و تندخویی”. از همین جمله می‌شود متوجه شد که شاید “ویلیام” می‌خواسته صاحب کل دارایی‌های او شود و میزبان‌ها را از شرایطی که هستند نجات دهد.

westworld

۴- چگونه استابز و السی زنده مانده‌اند؟

فرمانده تیم امنیتی Westworld “اشلی استابز” (لوک همسورث) آخرین باری که دیده شد در جستجوی “السی  هیوز” (شانون وودوارد) بود، توسط میزبانان ” گروه اشباح” مورد حمله قرار گرفت و ناپدید شد. “برنارد” هم در فصل قبل با خفه کردن “السی” تماشاگران را متقاعد کرد که او مرده است اما به نظر می‌رسد که او و “استابز” هردو زنده‌ هستند. “لیزا جوی” تهیه کننده سریال در این مورد گفت:

“آن‌ها سرانجام به تجربه Westworld خواهند پرداخت اما نه به عنوان مسئولین پارک بلکه به عنوان مهمان. اما مطمئن نیستم که آن‌ها از این تجربه لذت ببرند.”

westworld

۵- حرکت بعدی میو چیست؟

“میو” (تاندی نیوتون) تقریبا نزدیک بود تا برای همیشه پارک ترک کند و ظاهرا بدون اینکه کسی بر او تسلط داشته باشد، زندگی را ادامه دهد. اما او از تصمیم خود صرف نظر کرد تا خط داستانی جدید پارک را مهیج‌تر کند: فریفتن (Deceive)، مجازات (Coerce)، به خدمت گرفتن (Recruit)، فرار (Escape) و نفوذ به مقر اصلی پارک (Mainland Infiltration).

پس در عوض او برنامه خود را تغییر داد و از قطار پیاده شد و تصمیم گرفت تا به دنبال دختر گمشده خود بگردد. “جاناتان نولان” در این باره گفت:

” این اولین تصمیم واقعی بود که او گرفت. قرار نیست که میو نقشی که بهش دادند یعنی سوار شدن به قطاری که معلوم نیست کجا می‌رود، اجرا کند و هرکاری که براش برنامه ریزی شده انجام بده.”

“میو” هم اکنون از قوه ادراک خودش استفاده می‌کند و با توجه به تریلری که از فصل دوم دیدیم، به نظر می‌رسد که او پارک دیگری که مربوط به دوران فئودال ژاپن است را پیدا می‌کند.

westworld

۶- از دنیای شوگان چه خبر؟!

از کدام حرف می‌زنیم… دنیای شوگان…. البته که این دنیا در قسمت آخر فصل اول با نام “Bicameral Mind” دیده شد و طرفداران اسم آن را “دنیای سامورایی” گذاشتند.

“میو” از “فلیکس” پرسید که بعد از اینکه وارد بخش SW دلوس شد، چه چیزی را کشف کرده است و پسرک تکنسین بخش تعمیرات فقط پاسخ داد:”این پیچیده‌اس”

وبسایت دلوس که توسط سازندگان سریال اداره می‌شود در مورد این پارک جزئیاتی را ذکر کرده است:” برای کسانی که Westworld برایشان کافی نیست، لذت واقعی را می‌توانند در سلاخی با “کاتانا” (شمشیر سامورایی) حس کنند. اندکی پس از دوره ادو (Edo) ژاپن، دنیای شوگان فرصتی را برای مهمانان فراهم می‌آورد تا جنگجوی درون خودشان را در مکانی با بالاترین زیبایی و تاریک‌ترین وحشت بیابند. اجازه دهید تا خود واقعیتان در سرزمینی که خوداکتشافی یک هنر است، شکل پیدا کند.”

نامزد جایزه اسکار “رینکو کیکوچی” هم در فصل دوم در نقش “آکانه” یک گایشی در دنیای شوگان ظاهر می‌گردد. اما باید منتظر ماند و دید که دنیای جدید چه نقشی و در چه ابعادی در فصل جدید ایفا می‌کند.

westworld

۷- چه تعداد پارک در مجموعه وجود دارد و چه پارک‌هایی هستند؟

طرفداران ریزبین و باهوش مجموعه از دومین تریلری که در جریان Super Bowl منتشر شد، کدی پیدا کردند که به صفحه اصلی دلوس ختم می‌گشت و شما را به بازدید از پارک‌های دلوس که ۶ پارک شامل می‌شود، دعوت می‌کرد.

بعدها از طریق یک بروزرسانی مشخص گشت که تعداد این پارک‌ها ۸ عدد است که شامل: Hotlantis، Metalworld، Shermar High، Hemingworld، Cremastoria  و  Triassic Park به اضافه Westworld و Shogun world می‌باشد.

“جاناتان نولان” حضور دو پارک Roman World و Medieval World را که در فیلم ۱۹۷۳ بودند را در این فصل تایید کرده است.

westworld

۸- Westworld کجا قرار دارد؟

مکان دقیق و واقعی Westworld و دیگر پارک‌ها تاکنون بصورت یک راز باقی مانده است. تعدادی از طرفداران فرض کرده‌اند که این پارک‌ها به هیچ عنوان در زمین قرار ندارند.

انتظار می‌رود که فصل دوم یک شفاف سازی‌هایی در این مورد ایجاد کند. با توجه به اینکه “نولان” قسمت‌های جدید این فصل را “سفری به خارج” توصیف کرده است و تایید نموده که حقایق بیشتری از دنیای خارج از پارک می‌آموزیم، باید منتظر مشخص شدن مکان پارک هم باشیم.

آیا پارک “وست ورلد” برروی یک جزیره بنا نهاده شده است؟ حتی بسیاری شعار “میو” مبنی بر “نفوذ به سرزمین اصلی” را بر درستی این نظریه می‌دانند و حتی در آخرین تریلر نیز شاهد این بودیم که نیروهای امنیتی دلوس برروی یک ساحل پیاده شدند.

westworld

۹- آیا قیام میزبانان واقعی بوده است؟

این پیچیدگی داستان چگونه است: اگر قیام میزبانان یک واکنش از خواست آن‌ها نباشد و تنها یک خط داستانی از پیش برنامه ریزی شده باشد چه؟

در انتهای فصل قبل “میو” به خواست خودش قصد خارج شده از پارک به وسیله قطار را داشت و منصرف شد. اگر خواست اصلی او خارج شدن بود، چرا دوباره بازگشت تا دخترش را پیدا کند؟ شاید پیدا کردن دخترش خط داستانی پیچیده و جدید “دکتر فورد” باشد. نولان در مورد فصل جدید و نقشه خود برای این فصل می‌گوید:

“اگر فصل اول به عنوان کنترل تعریف شده است، پس فصل دوم به وسیله هرج و مرج تعریف خواهد شد. به این طریق است که ما متوجه می‌شویم نقشه جدید فورد چه بوده است.”

آیا نقشه فرار “میو” یک بازی برای او بوده است؟ آیا رفتار و اعمال “دلورس” و باقی میزبانان تنها یک خط داستانی بوده است؟ آیا خودآگاهی تنها یک توهم ساده بود؟ ما جواب خوبی نیاز داریم آقای نولان.

 

یک نظر

  • دریا ۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۷ پاسخ

    مطلب خوبی بود، فصل اول که عالی بود امیدوارم فصل دوم هم با همون کیفیت ادامه داشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید