همه ما پول و خرج کردن آن را دوست داریم (کیه که بدش بیاد) اما به نظر می‌رسد که مدیریت کردن بودجه کار سخت و دشواری است. شما به عنوان تهیه کننده بودجه کافی برای ساخت یک فصل سریال را گرفته‌اید و بیاد این حجم از بودجه را میان چند اپیزود تقسیم کنید. این کار درست شبیه این است که شما بودجه کافی برای گذران زندگی یک ماه را داشته باشید و به یکباره هوس خرید یک ‌PS4 به سرتان بزند. خب ما هم تهیه کنندگان را بخاطر خرج کردن سهم زیادی از بودجه بخاطر تنها یک اپیزود و آب بندی کردن باقی اپیزودها بخاطر کمبود بودجه سرزنش نمی‌کنیم. چه بسا همان یک اپیزود حسابی تا پایان فصل ما را هیجان زده نگه می‌دارد.

در ادامه با رسانه موی اسکرین همراه باشید تا ۷ قسمت از سریال‌ها را که بودجه کل فصل را یک تنه هزینه کردند را با هم مرور کنیم.

  1. Fringe – Electrical Storm (فصل اول، قسمت اول)

زمانی که مدیریت شبکه Fox “کوین رایلی” تصمیم گرفت تا سریال Fringe را کنسل کند،‌ گفت:” این سریال یک سریال گران و پرهزینه است و شغل ما از سوزاندن پول‌هایمان نیست.” خب البته شبکه Fox بایدبه این فکر می‌کرد که آن‌ها ۱۰ میلیون دلار برای اپیزود آغازین فصل هزینه کردند، در صورتی که میانگین نقریبی بودجه برای هر قسمت تنها ۴ میلیون دلار بود. ما خبر داریم که سریال‌های علمی تخیلی پرهزینه هستند اما نابود کردن کل بودجه برای اپیزود آغازین نمی‌تواند به عنوان یک برنامه ریزی حرفه‌ای شناخته شود. البته Fringe تنها سریال فهرست ما نیست که اپیزود اولش پرهزینه بوده است.

جلوه‌های ویژه بسیار سنگین، صحنه‌ها و دکور‌های گرانقیمت، تعداد بسیار زیاد سیاهی لشکر و در پایان تلاش برای ذوب کردن صورت نیمی از بازیگران به هیچ عنوان نمی‌تواند کاری ارزان قیمت باشد.

  1. The Walking Dead – the clothesline (فصل هفتم، قسمت نهم)

مدیران شبکه AMC همواره در تلاش هستند تا هزینه ساخت سریال “مردگان متحرک” را پایین نگه دارند اما گاهی این زامبی‌های دوست داشتنی تمامی معادلات را برهم می‌زنند. به این فکر کنید که تعداد سرسام آوری زامبی از لب دریا بلند بشوند و به دونبا شما راه بیافتند. در این صحنه حماسی از فصل هفتم، ریک و میشون یک سیم را به دو ماشین وصل می‌کنند و یک آزادراه را به نابودی می‌کشانند. از نظر بینندگان کلی حال داد اما خدا می‌داند چند نفر از مدیران تا مرز سکته رفتند!

  1. The Crown – Royal Wedding (فصل اول، ‌قسمت اول)

خب گران‌ترین سریال تلویزیونی کل تاریخ (۱۰۰ میلیون پوند برای یک فصل، امیدواریم حداقل همین باشه)، البته بازسازی زندگی یک خانواده سلطنتی نمی‌تواند ارزان هم باشد.

و گران‌ترین سکانس تاریخ؟ مراسم ازدواج الیزابت و فیلیپ که تنها ۳۰ هزار پوند به تنهایی هزینه لباس الیزابت شد! فیلمبرداری این قسمت ۵ روز طول کشید که به هزینه عوامل هم باید توجه کرد. چندین کالسکه به همراه اسب، کلی لوازم و وسایل طلا، تعداد بالای سیاهی لشکر، شبیه سازی کلیسای وست مینیستر و لباس‌های بازیگران متناسب با ۶۰ سال پیش و از همه مهم‌تر شما یک اپیزود دارید که قرار است یک ازدواج سلطنتی را نشان دهد، پس نباید کمتر از یک ازدواج سلطنتی هزینه بردارد.

  1. Lost – Plane wreckage (فصل اول، قسمت اول)

زمانی که با برنامه و طرح ساخت سریال Lost مواجه شدند (که درخواست یک بودجه نجومی تنها برای ساخت اپیزود آغازین آن که گران‌ترین اپیزود آغازین یک سریال در زمان خود بود یعنی ۱۴ میلیون دلار شده بود)، مایکل ایسنر مدیریت آن زمان دیزنی این سریال را یک “پروژه‌ای که هرگز جواب نخواهد داد” توصیف کرده بود و معوان او باب ایگر آن را یک هدررفت وقت و سرمایه خوانده بود.

با این حال این سریال ساخته شد و تاکنون رکورد سریع‌ترین فروش شبکه ABC را در اختیار خود دارد و بابت هر اپیزود در بحث تبلیغات و فروش ۴ میلیون دلار نصیب شبکه کرده است.

اما چرا سکانس سقوط هواپیما باید این حجم از بودجه را مصرف کند؟ علاوه بر دستمزد نجات یافتگان این حادثه، جی جی آبرامز و همکارانش مجبور بودند تا یک هواپیمای واقعی را بخرند تا در کنار ساحل به زمین بکوبند که مطمئنا ارزان نبود. اما حداقل آن‌ها از این کارشان کلی داستان مهیج برای ما آماده کاردند.

  1. Game of Thrones – the loot train attack (فصل هفتم،‌قسمت چهارم)

به یادمی‌آورید زمانی را که مردم بخاطر هزینه ۸ میلیون دلاری سکانس “نبرد بلک واتر” در فصل دوم گله و شکایت می‌کردند؟ ای بابا! هر قسمت از فصل هفتم این سریال بیش از آن هزینه برداشتند و فصل هشتم برای هر قسمت ۱۵ میلیون دلار هزینه برخواهد داشت.

حالا بیایید یه بررسی از این هزینه داشته باشیم! برای تخریب کاروان طلای لنیسترها که از هایگاردن به سمت بارانداز پادشاه می‌رفت به یک دنریس، دروگون (اژدهای دنریس) و گله دوتراکی‌ها نیازداریم. این سکانس به صورت همزمان بیش از تمامی سریال‌ها و فیلم‌هایی که تاکنون ساخته شده است، بدلکار در حال سوختن نیاز داشت و یک اژدهایی که بصورت بسیار واقع گرایانه توسط جلوه‌های کامپیوتری ساخته شده بود. تعداد بالای اسب سواران دوتراکی و سربازان سوخته شده و مرده لنیستری هم به هزینه‌ها اضافه کنید. عجب سکانس اکشنی بود.

  1. Boardwalk Empire – Boardwalk introduction (فصل اول، قسمت اول)

قسمت آغازین و اول سریال The Boardwalk Empire هنوز هم بزرگ‌ترین رکورد بودجه برای یک اپیزود را در اختیار خود دارد و بخش بخصوصی از این بودجه به ساخت یک پیاده راه ساحلی ۳۰۰ فوتی هزینه گشت که به تنهایی ۵ میلیون دلار خرج برداشت و باقی این پیاده راه نیز به وسیله جلوه‌های تصویری گسترش یافت.

این سکانس معرفی Boardwalk بیش از تمامی قسمت‌های سریال HBO هزینه برداشته است. اضافه کردن بازیگرانی مانند Steve Buscemi و Kelly Macdonald و کارگردان اسطوره‌ای سینما مارتین اسکورسیزی نیز به خرج بالای این قسمت افزوده است.

  1. (Friends – Thanksgiving (The One with the Rumor- (فصل هشتم، قسمت نهم)

خب کمی غافل گیرکننده است چون که برای تمامی قسمت‌های پایانی فصل‌های این سریال و با حضور تمامی بازیگران اصلی این سریال مبلغی بالغ بر ۶ میلیون دلار خرج برمی‌داشت که باید بخاطر محدودیت دستمزد یک میلیون دلاری این دوستان بابت هر قسمت از آن‌ها تشکر کرد.

البته همواره این گونه نبوده است و این سریال در موقع شروع با بودجه محدودی آغاز به کار کرده است. باید بدانید که قبل از اینکه این سریال به محبوب‌ترین سریال در کل سیاره تبدیل بشود، دستمزد این بازیگران به صد هزار دلار نمی‌رسید. قبل‌تر ازاین لازم به ذکر است که تهیه کننده سریال برای تهیه بودجه اولیه سریال مقداری از لوازم خانه خود را نیز فروخته است.

اما گران‌ترین سکانس سریال مربوط می‌شود به قسمت جشن شکرگزاری که تمامی بازیگران اصلی سریال به همراه “برد پیت” شام می‌خورند. (خود برد پیت هم آدم ارزانی نیست.) البته هزینه این قسمت هدردادن بودجه نبوده است و بهتر است بدانید که بابت یک تبلیغ ۳۰ ثانیه‌ای حدود ۲ میلیون دلار هزینه گرفته شده است. این درآمد از یک تبلیغ برای سریالی که برای تولید آن لوازم دست دوم خانه‌ای فروخته شده است، بد نیست (عالی است).

دیدگاهتان را بنویسید